wiezik
Michal Wiezik, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: European Union 2021.

Michal Wiezik: Ukončenie projektu Nord Stream II považujem za plne legitímny v prípade napadnutia Ukrajiny

Pozastavenie či dokonca ukončenie projektu Nord Stream II považuje za legitímny dôsledok v prípade eskalácie napätia na rusko – ukrajinskom pohraničí europoslanec Michal Wiezik (PS/RE). „EÚ je najväčším obchodným partnerom Ruska, obchodné vzťahy s EÚ majú istotne vysokú váhu aj pre Rusko. Sankcie musia byť natoľko významné, aby odradili Rusko od agresie,“ zdôraznil. Domnieva sa, že zacielenie sankcií na plynárenstvo by mohlo priniesť Rusku významnejšie straty než akékoľvek doterajšie kroky. Podobné výroky by však očakával od nemeckého kancelára Scholza.

Plynovod Nord Stream 2, ktorý popod Baltské more spája Rusko a Nemecko, by mal zdvojnásobiť dodávky plynu. Obchádza pritom Ukrajinu, ktorá sa spolieha na príjmy za tranzit prostredníctvom existujúcich sietí a zároveň čelí hrozbám zo strany Ruska. Výstavba plynovodu dlhého 1 225 kilometrov trvala päť rokov a stála asi 11 miliárd dolárov. Zatiaľ ho však neuviedli do prevádzky, pretože regulačné úrady v novembri konštatovali, že nie je v súlade s nemeckými zákonmi a preto jeho schválenie odložili.

V prípade, ak Rusko napadne Ukrajinu, plynovod Nord Stream 2 nebude uvedený do prevádzky. Vyhlásil to pred niekoľkými dňami aj americký prezident Joe Biden po rokovaniach s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Ak ruské tanky a ruskí vojaci opäť prekročia hranice Ukrajiny, žiaden Nord Stream 2 nebude, ukončíme to, povedal Biden. Scholz zdôraznil, že v otázke možných sankcií uprednostňuje menej jednoznačný postoj, aby sa dalo na Rusko tlačiť v záujme deeskalácie krízy. Je potrebné, aby Rusko pochopilo, že sa môže stať niečo oveľa väčšie ako to, s čím možno samo počítalo, uviedol nemecký kancelár.

Viac..  EK predstavuje osvedčené postupy na zlepšenie spolupráce členov EÚ pri azylových postupoch

Rusko v uplynulých týždňoch zhromaždilo na ukrajinských hraniciach asi 100-tisíc vojakov, čo vyvolalo obavy, že sa chystá na inváziu. Moskva tieto zámery popiera a stanovila si sériu požiadaviek, ktoré podľa nej zvýšia bezpečnosť v Európe.

(redakcia/SITA).

O red

Odporúčame pozrieť

Michal Wiezik: Poľnohospodárstvo je až príliš závislé na chemických vstupoch

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Žiadna …

Consent choices