Josep Borell, šéf diplomacie EÚ. PHOTO: European Council

Šéfa európskej diplomacie znepokojuje napätie v Bosne

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v nedeľu povedal, že ho vážne znepokojuje napätie v Bosne a vyzval jej lídrov, aby nespôsobili rozpad tejto balkánskej krajiny. „Situácia v Bosne je vážnejšia ako kedykoľvek inokedy. Nikdy nebola jednoduchá, ale teraz sú odstredivé tendencie naozaj znepokojujúce,“ povedal Borrell na výročnej bezpečnostnej konferencii v Mníchove.

Minulý mesiac administratíva amerického prezidenta Joea Bidena ohlásila nové sankcie voči lídrovi bosnianskych Srbov Miloradovi Dodikovi, ktorý roky obhajuje odtrhnutie srbskej časti Bosny a jej pripojenie k susednému Srbsku. USA ho obvinili z „rozvratných aktivít“, ktoré môžu destabilizovať región a podkopať mierovú dohodu, ktorú pred 25 rokmi sprostredkovali USA.

„Nebudeme akceptovať rozpad a dezintegráciu Bosny a Hercegoviny,“ vyhlásil Borrell. Bosnianski Srbi presadzujú svoj vlastný systém výberu daní, súdnictva a dokonca ozbrojených síl, ktoré sú doteraz riadené centrálne. Daytonskou mierovou dohodou sa v Bosne zriadili dve entity. Jednu riadia bosnianski Srbi a druhú Bosniaci a Chorváti. Obe entity majú spoločné celoštátne inštitúcie a všetky kroky na celoštátnej úrovni si vyžadujú konsenzus všetkých troch etnických skupín.

Viac..  Poľsko: Vstup Ukrajiny do EÚ nesmie uškodiť poľským poľnohospodárom

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Borrell navrhol pozastavenie bojov v Gaze výmenou za prístup MVČK k rukojemníkom

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v pondelok navrhol plán, podľa ktorého by Izrael pozastavil vojenskú …

Consent choices