humanitarna pomoc
Ilustračné PHOTO: © European Union.

EÚ koordinuje núdzovú pomoc Ukrajine a je pripravená pomôcť susedným krajinám

V nadväznosti na žiadosť ukrajinskej vlády o pomoc v oblasti civilnej ochrany Európska komisia usmerňuje ďalšie dodávky zdravotníckych pomôcok (lekárničky, ochranné odevy, dezinfekčné prostriedky) a stanov, hasiacich prístrojov, generátorov elektrickej energie a vodných čerpadiel na Ukrajinu.

Podporu prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany Ukrajine už minulý týždeň ponúkli Slovinsko, Rumunsko, Francúzsko, Írsko a Rakúsko. Dodatočnú pomoc viac ako 2 miliónov položiek prisľúbilo Chorvátsko, Nemecko, Taliansko, Litva, Španielsko, Dánsko a Švédsko. Komisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič hovoril aj s ministrami Rumunska, Poľska, Maďarska a Moldavska o tom, ako im EÚ môže pomôcť pri ochrane Ukrajincov, ktorí utekajú zo svojej krajiny. Moldavsko už včera v noci aktivovalo civilnú ochranu EÚ a požiadalo o pomoc pri riadení migračných tokov.

Komisár Lenarčič uviedol: „Solidarita je teraz mimoriadne dôležitá a je čas ukázať Ukrajine našu podporu. Ďakujem všetkým krajinám, ktoré už ponúkli okamžitú pomoc prostredníctvom nášho mechanizmu civilnej ochrany. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme v týchto ťažkých časoch nenechali Ukrajinu osamote. Neprestajne podporujeme aj susedné krajiny, aby dokázali poskytnúť ochranu pre Ukrajincov, ktorí sú nútení opustiť svoju krajinu.“ Koordinačné centrum EÚ pre reakcie na núdzové situácie je v neustálom kontakte s ukrajinskými orgánmi a orgánmi susedných krajín s cieľom poskytovať ďalšiu pomoc.

Viac..  Komisia víta politickú dohodu o boji proti zneužívajúcim žalobám proti verejnej účasti

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ a Ukrajina načrtnú plány udržateľnej obnovy na konferencii na vysokej úrovni

Od zajtra do 1. decembra Komisia organizuje vo Vilniuse (Litva) konferenciu na vysokej úrovni o zelenej obnove na …

Consent choices