ukrajina
Budovy Európskeho parlamentu v Bruseli nasvietené do farieb Ukrajiny. PHOTO: European Union 2022.

Ministri vnútra EÚ prerokujú, ako riešiť prílev utečencov z Ukrajiny

BRUSEL – Ministri vnútra Európskej (EÚ) únie sa v nedeľu stretávajú na núdzových rokovaniach o tom, ako riešiť prílev utečencov z Ukrajiny zasiahnutej konfliktom. Cez hranice do Poľska, Maďarska, Rumunska a iných štátov totiž prechádzajú desaťtisíce ľudí. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) odhaduje, že z Ukrajiny už utieklo viac ako 200-tisíc ľudí, ktorých z domovov vyhnali boje. Ak sa boje rozšíria, podľa UNHCR by z Ukrajiny mohli odísť 4 milióny ľudí.

Šéfovia rezortov vnútra štátov EÚ na schôdzke v Bruseli preskúmajú možnosti ubytovania ľudí a posúdia otázku, ako zvládať bezpečnostné výzvy, ktoré konflikt predstavuje pre vonkajšie hranice EÚ. Zaoberať sa budú aj tým, aký druh humanitárnej pomoci možno Ukrajine poskytnúť.

Viac..  Von der Leyenová žiada úsilie EÚ v oblasti obrany a strategickej zodpovednosti

Za hranice Ukrajiny odchádzajú hlavne ženy, deti a starší ľudia. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zakázal odchod mužov vo veku od 18 do 60 rokov.

(SITA/AP).

O red

Odporúčame pozrieť

EÚ pripravuje nové znenie rezolúcie OSN o prebehlíkoch z KĽDR

Európska únia pripravuje aktualizáciu rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN) o ľudských právach v Severnej Kórei, …

Consent choices