EP Plenary session - The breach of Council Decision 2017/2074 concerning restrictive measures in view of the situation in Venezuela - illegal entry on the territory of an EU Member State of a person included in the list of sanctions

V rokovaniach o jadrovej dohode s Iránom je nutná prestávka, tvrdí šéf európskej diplomacie

V rokovaniach o jadrovej dohode medzi Iránom a svetovými mocnosťami je vzhľadom na „vonkajšie faktory“ nutná „prestávka“. Vyhlásil to v piatok šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Vyjadrenie prichádza v čase, keď sa zdalo, že je na dosah plán, ako znovu pripojiť k dohode Spojené štáty, ktoré od nej v roku 2018 jednostranne odstúpili, a zároveň dosiahnuť, aby Irán znovu obmedzil svoj rýchlo napredujúci nukleárny program. Konečný text dohody je v podstate pripravený, napísal Borrell na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Ako dodal, z pozície koordinátora bude naďalej v kontakte so všetkými účastníkmi dohody a USA, aby sa podarilo prekonať súčasnú situáciu a dohodu uzavrieť. Reakcia Iránu nebola bezprostredne známa.

Dohoda z roku 2015 známa pod skratkou JCPOA je zameraná na to, aby zabránila Iránu vo vývoji jadrových zbraní, o čo Teherán podľa svojich vyjadrení nemá záujem. Jej účastníkmi sú Rusko, Čína, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Irán. Dohodu podpísali aj USA, administratíva bývalého prezidenta Donalda Trumpa však od nej v roku 2018 odstúpila. Súčasný šéf Bieleho domu Joe Biden však naznačil, že dúfa v návrat jeho krajiny k dohode.

Viac..  Scholz: EÚ musí v záujme vlastnej bezpečnosti viac vojensky pomáhať Ukrajine

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Šéf európskej diplomacie vyzval spojencov Izraela, aby mu prestali posielať zbrane

Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borrell vyzval v pondelok spojencov Izraela, predovšetkým Spojené štáty, aby …

Consent choices