Utečenci z Ukrajiny na hraniciach. PHOTO: © European Union 2022

Komisia spustila výzvu na podporu pri prijímaní utečencov z Ukrajiny a znižovaní závislosti od ruských palív

Európska komisia (EK) spustila špeciálnu výzvu v rámci Nástroja technickej podpory (TSI) na podporu členských štátov, ktoré prijímajú utečencov z Ukrajiny a ktoré chcú postupne znížiť ich závislosť od fosílnych palív z Ruska. Informuje o tom v tlačovej správe.

Členské štáty môžu okamžite poslať EK svoje žiadosti o technickú podporu v štyroch oblastiach. Do 8. apríla 2022 môžu posielať žiadosti týkajúce sa budovania inštitucionálnych a operačných kapacít na prijatie ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine, posilnenia sociálnej a ekonomickej integrácie utečencov z Ukrajiny a najlepšieho využitia dostupných fondov Európskej únie (EÚ) na zabezpečenie ubytovania pre rodiny alebo deti bez sprievodu. Do 24. marca 2022 sa na Komisiu môžu obrátiť so žiadosťami v súvislosti so znížením závislosti od fosílnych palív z Ruska, čo zahŕňa identifikáciu najlepších reforiem a investícií na národnej, regionálnej a cezhraničnej úrovni v súlade so stratégiou EK REPowerEU.

Viac..  Michal Šimečka: Fašizmus a nenávisť prinášajú iba utrpenie, všímajme si, kto dnes šíri lži a vzýva agresora

Svoju žiadosť o túto osobitnú podporu môžu členské štáty EK poslať prostredníctvom svojho koordinačného orgánu. Komisia poskytne podporu po schválení žiadosti. Nástroj technickej podpory je hlavným nástrojom komisie na poskytovanie technickej podpory reforiem v Európskej únii. Je súčasťou viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027 a Plánu obnovy pre Európu.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Krajiny V4 navrhli, aby EK podporila koridory solidarity pre obilie z Ukrajiny

Krajiny V4 navrhli, aby Európska komisia (EK) bola aktívnejšia pri podpore tzv. koridorov solidarity pre …

Consent choices