Martin Klus, štátny tajomník MZVaEZ SR. PHOTO: MZV SR

M. Klus: Európska budúcnosť Ukrajiny je nespochybniteľná. Slovensko ju naďalej podporovať 

„Slovenská republika jednoznačne vyzýva na to, aby sa Ukrajina už v blízkom čase stala oficiálnou kandidátskou krajinou na členstvo v Európskej únii (EÚ). To však bude len začiatok cesty. Preto zároveň chceme, aby sa paralelne s týmto procesom pracovalo aj na praktickom prehlbovaní spolupráce medzi Ukrajinou a EÚ, napríklad zrušením roamingových poplatkov, plným členstvom v  programe Erasmus+, voľnejším prístupom ukrajinských tovarov na trh EÚ či pozývaním predstaviteľov vlády v Kyjeve ako hostí na zasadnutia Únie, vďaka čomu budú môcť aj samotní občania Ukrajiny pocítiť niektoré z konkrétnych výhod vyplývajúcich z členstva v EÚ, ktoré v konečnom dôsledku môžu pomôcť aj pri obnovovaní vojnou zničenej krajiny.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus v utorok, 29. marca 2022 v Bratislave, po stretnutí s poslankyňami Najvyššej rady Ukrajiny (Verchovnej rady) Mariou Mezentsevou, ktorá je podpredsedníčkou Výboru pre európsku integráciu, a Olenou Khomenko, členkou Výboru pre zahraničné veci ukrajinského parlamentu. Delegáciu z Kyjeva sprevádzal veľvyslanec Ukrajiny v SR Jurij Muška.

Poslankyne z Ukrajiny na stretnutí so štátnym tajomníkom rezortu diplomacie SR vysoko ocenili doterajšiu humanitárnu, finančnú, politickú, ako aj vojenskú pomoc Slovenska, ktorá je podľa političiek neporovnateľne vyššia než pri mnohých väčších krajinách. Slovensko preto v tejto súvislosti označili za „vzor pre ostatné krajiny“. „Zároveň nás informovali o neustále sa zhoršujúcej humanitárnej situácii vo viacerých ukrajinských mestách, najmä však v Mariupole, Charkove a Černihive,“ uviedol štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus. Zároveň dodal, že už vyše mesiaca sú obyvatelia Ukrajiny pre celý svet vzorom odvahy a inšpiráciou, ako brániť slobodu, nezávislosť a vlastnú štátnosť.

Viac..  M. Beňová: Očakávané uvoľňovanie menovej politiky má priniesť aj zlacňovanie hypoték

Kyjev by podľa dvojice ukrajinských poslankýň uvítal ďalšie rozširovanie sankcií proti režimu v Ruskej federácii, a to vrátane embarga na dovoz plynu a ropy či úplného vyradenia ruských subjektov zo systému SWIFT. „Niet pochýb o tom, že Ukrajina vo vojne, ktorú inváziou na zvrchované územie susedného štátu vyvolal agresívny režim v Rusku, bráni aj spoločné európske hodnoty, čím sa európska budúcnosť pre vás stáva nespochybniteľnou. O pokročení na ceste k vášmu členstvu v EÚ preto intenzívne diskutujeme s našimi partnermi v Bruseli. Veríme, že Európska komisia vydá pozitívne stanovisko k perspektíve členstva Ukrajiny v európskom spoločenstve,“ vyhlásil štátny tajomník Martin Klus.

V dôsledku ruskej agresie stúpla podľa prieskumov podpora pre vstup do EÚ medzi obyvateľmi Ukrajiny na 80 % (z doterajších 66 %), a to napriek tomu, že veľmi dobre vedia, akú vysokú cenu platia za svoje proeurópske smerovanie.

O mam

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Európsky parlament schválil zásadnú rozpočtovú podporu pre Ukrajinu a EÚ

Europoslanci schválili dlhodobé financovanie pre Ukrajinu, platformu Strategické technológie pre Európu (STEP) a súvisiace zásadné …

Consent choices