bilcik
Vladimír Bilčík, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: European Union 2021.

Europoslanec Bilčík dnes vycestuje na misiu Európskeho parlamentu do Čiernej Hory, kde sa stretne s predstaviteľmi novozvolenej vlády

Europoslanec Vladimír Bilčík, predseda delegácie EP pre vzťahy s Čiernou Horou, dnes odchádza na pracovnú misiu do Podgorice, kde sa po prvýkrát stretne s predstaviteľmi novozvolenej čiernohorskej vlády, ktorá bola vymenovaná 28. apríla 2022. Bilčík navštívi Čiernu Horu spoločne s europarlamentnou delegáciou erópskych ľudovcov (EPP), ktorí tvoria najväčšiu politickú frakciu v EP. V Čiernej Hore ich prijmú na najvyššej politickej úrovni – Bilčík sa stretne s prezidentom Milom Đukanovićom, premiérom Dritanom Abazovićom, predsedníčkou parlamentu Danijelou Djurović a 9. mája sa zúčastní na oslavách Dňa Európy v čiernohorskom Cetinje.

Po vyslovení nedôvery vláde premiéra Zdravka Krivokapića bola 28. apríla v čiernohorskom parlamente zvolená nová menšinová vláda, ktorú vedie premiér Dritan Abazović. Po niekoľkých mesiacoch politickej krízy sa tak na čelo krajiny postavila vláda, pre ktorú je vstup do EÚ jednou z kľúčových priorít. Podľa Bilčíka je to podstatné pre európsku budúcnosť Čiernej Hory i západného Balkánu: “V Čiernej Hore sme v posledných rokoch sledovali rastúci vplyvu Ruska a Číny a ich snahu ničiť čiernohorské inštitúcie prostredníctvom dezinformačných kampaní. Teším sa, že v Podgorici je nová vláda, ktorá si tieto riziká uvedomuje. Čierna Hora je momentálne zo všetkých kandidátskych krajín najďalej v prístupovom procese do EÚ a vďaka novému vedeniu v krajine môže v tejto úspešnej ceste pokračovať. Čakajú nás dôležité rozhodnutia v politike rozšírenia a ako predseda europarlamentnej delegácie pre vzťahy s Čiernou Horou som pripravený našich partnerov aktívne podporiť,” vysvetlil Bilčík a dodal, že návšteva sa symbolicky udeje počas Dňa Európy a bude tak prísľubom, že EÚ sa v najbližších rokoch môže rozšíriť o nového člena.

Viac..  Európska komisia: V dotazníku Orbánovej vlády sú úplne nepravdivé tvrdenia

V kontexte ruskej agresie voči Ukrajine je návšteva Čiernej Hory aj návštevou spojenca v NATO: “Slovensko má výnimočné postavenie v Čiernej Hore, od referenda o nezávislosti je naša diplomacia mimoriadne aktívna v tejto malej, no strategicky dôležitej krajine v regióne. Čierna Hora ukázala svoje líderské postavenie na európskej ceste aj vtedy, keď sa pripojila k sankciám EÚ proti Rusku, čo oceňujeme v európskych inštitúciách i na Slovensku,” dodal pred cestou do Podgorice Bilčík.

O red

Odporúčame pozrieť

Vladimír Bilčík: Ak vieme akýkoľvek obal opätovne zrecyklovať, musíme to aj dôsledne robiť

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Parlament …

Consent choices