Martin Klus, štátny tajomník MZVaEZ SR. PHOTO: screenshot video ©European Union 2022

M. Klus: Dezinformácie či konšpirácie na internete ohrozujú demokraciu a bezpečnosť

„Po pandémii COVID-19 teraz aj vojna na Ukrajine ešte viac ukázala náš problém s hoaxmi a propagandou, ktoré bránia občanom prijímať informované rozhodnutia a podkopávajú našu zahraničnopolitickú orientáciu, ako aj samotné hodnotové ukotvenie našej spoločnosti. A hoci si postupne, aj vplyvom ruskej agresie voči Ukrajine, uvedomujeme, kto je naším skutočným spojencom, časť slovenskej spoločnosti je stále náchylná ľahko podľahnúť masívnym dezinformačným kampaniam. Vítam preto všetky kroky vlády SR, ako aj Európskej únie (EÚ), ktoré sa snažia tento negatívny trend zvrátiť a postupne rozširovať kapacity na boj proti hybridným hrozbám.“

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus vo štvrtok, 12. mája 2022 v Bratislave, počas panelovej diskusie s názvom „Hybridné hrozby, dezinformácie a vplyvy“, ktorá sa konala v rámci podujatia Paris Cyber Summit. Slovenskú republiku na podujatí zastupoval aj predstaviteľ Národného bezpečnostné úradu (NBÚ), riaditeľ Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT Rastislav Janota.

M. Klus priblížil partnerom konkrétne kroky, ktoré Slovensko robí v snahe čeliť šíreniu dezinformácií či škodlivej propagandy a chrániť tak demokratické procesy pred vonkajšími zásahmi. „Nová Bezpečnostná stratégia SR, ktorú sme vlani prijali, prináša konkrétne opatrenia zamerané na zvýšenie našej odolnosti voči hybridným aktivitám. Vláda SR schválila aj Akčný plán koordinácie boja proti hybridným hrozbám, ktorý posilňuje kapacity a zlepšuje koordináciu v tejto oblasti,“ priblížil štátny tajomník.

Viac..  Európske banky údajne v roku 2023 zaplatili Rusku na daniach vyše 800 mil. eur

Zároveň dodal, že existujúce kapacity naďalej posilňuje nielen rezort diplomacie, ale aj obrany, vnútra a Úrad vlády SR. Kľúčom k zmierneniu dopadov dezinformácií je proaktívna, konzistentná a jasná komunikácia priorít a politík štátu, ako aj spoločných hodnôt a princípov demokracie. „A keďže zásadný podiel na šírení dezinformácií a tým aj polarizácii našej spoločnosti majú sociálne siete, v prípade Slovenska najmä najpoužívanejší Facebook, podporujeme súčasné iniciatívy Únie na posilnenie zodpovednosti a povinností veľkých digitálnych platforiem v boji proti škodlivému správaniu online,“ priblížil M. Klus. Za jeden z aktuálnych príkladov preto považuje dohodu na zákone EÚ o digitálnych službách (DSA), ktorý má zabezpečiť prísnejšiu reguláciu online platforiem a väčšiu ochranu spotrebiteľov.

O mam

Odporúčame pozrieť

dezinformacie

Komisia spúšťa informačnú kampaň o rizikách dezinformácií pred eurovoľbami

Komisia spúšťa pred voľbami do Európskeho parlamentu súbor opatrení na zvýšenie informovanosti o rizikách dezinformácií a …

Consent choices