Noční vlci. PHOTO: SITA/Ľudovít Vaniher

Nové sankcie EÚ: Putinovi motorkári si už Európu nepozrú

Európska únia (EÚ) dala na sankčný zoznam motorkársku skupinu Noční vlci a na sankčný zoznam sa tým pádom dostal aj šéf ich slovenskej pobočky.Motorkársky gang Noční vlci, ktorý vedie Alexander „Chirurg“ Zaldostanov, sa dostal na sankčný zoznam Európskej únie. Jeho vodcovia si tak už neužijú výlety po Európe, ktoré radi organizujú, najmä počas výročí udalostí druhej svetovej vojny. Noční vlci sú Putinov gang na amerických motorkách. Šíria ideológiu nenávisti, neznášanlivosti a ruskej imperiálnej rozpínavosti,“ uviedol štátny tajomník ministerstva obrany SR Marian Majer na sociálnej sieti.

Návrh Európskej komisie schválila Európska rada, čím sa ocitol na sankčnom zozname aj líder slovenskej odnože Nočných vlkov Jozef Hambálek, ktorý si v Dolnej Krupej vytvoril súkromnú základňu. EÚ zmrazí jeho aktíva, čo znamená, že nebude môcť disponovať finančnými prostriedkami – hotovosťou, či zostatkami vo finančných inštitúciách EÚ. Akýkoľvek iný hnuteľný a nehnuteľný majetok nebude môcť predať ani využívať na tvorbu zisku, napríklad z prenájmu nehnuteľností.

Viac..  EÚ vyzvala Čínu, aby na ukončenie vojny na Ukrajine využila vplyv na Rusko

Sankčným balíkom podľa Majera zasiahla Európska únia proti tým, ktorí narúšajú alebo ohrozujú územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny. „Noční vlci sa priamo zúčastnili na anexii ukrajinského Krymu v roku 2014 a sú dlhodobo súčasťou ruských hybridných vplyvových operácií v Európe. Kým v zahraničí sa prezentujú ako strážcovia pamiatky padlých sovietskych vojakov, v skutočnosti ide o skupinu neonacistov a vyznávačov svojráznej zmesi boľševizmu a pravoslávia. Po rozhodnutí zaradiť ich na sankčný zoznam si už v Európe nezajazdia. Ani ako vyslanci Kremľa, ani ako turisti v luxusných európskych destináciách,“ dodal Majer.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ dovoz ropy z Ruska zakázala, Saudská Arábia ale nakupuje vo veľkom s obrovskými ziskami

Popredný svetový vývozca ropy Saudská Arábia maximalizuje svoje zisky z rafinácie dovozom bezprecedentného množstva lacnej …

Consent choices