Kyriakides
Komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakides. PHOTO: © European Union.

Eurokomisárka pre zdravie vyzýva na posilnenú reakciu na opičie kiahne

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová vyzýva vlády členských štátov Európskej únie (EÚ), aby posilnili svoje úsilie pri potláčaní epidémie opičích kiahní v regióne, ktorý je podľa nej „epicentrom zaznamenaných prípadov“. V liste ministrom zdravotníctva európskej dvadsaťsedmičky, ktorý získala agentúra AP, politička vyzýva na „posilnenú, zosúladenú a koordinovanú akciu“. Nie je čas na nečinnosť, uviedla Kyriakidesová s tým, že je potrebné spolupracovať na tom, aby sa ochorenie dostalo pod kontrolu.

Kyriakidesová povedala, že medzi priority bloku v tejto fáze musí patriť zintenzívnenie identifikácie a hlásenia prípadov a zabránenie šíreniu infekcie. Európska komisia zabezpečila kúpu 160-tisíc dávok vakcín a podľa eurokomisárky sú tiež v príprave dva spoločné postupy obstarávania na nákup ďalších vakcín a antivírusového lieku Tecovirimat.

Opičie kiahne sa už desaťročia bežne objavujú v strednej a západnej Afrike, ale až do predminulého mesiaca nebolo známe, že by toto ochorenie spôsobilo výrazné šírenie vo viacerých krajinách súčasne a zahŕňalo ľudí bez cestovateľských spojení s kontinentom. Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) od mája zo 74 krajín hlásia viac ako 16-tisíc prípadov opičích kiahní. Úmrtia zatiaľ evidujú len v Afrike, kde sa šíri nebezpečnejší variant vírusu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v súvislosti s opičími kiahňami vyhlásila stav globálneho ohrozenia.

Viac..  Európska kampaň na podporu zdravia rastlín prichádza na Slovensko

Odborníčka WHO na opičie kiahne Rosamund Lewisová uviedla, že 99 percent prípadov mimo Afriky sú muži a z nich 98 percent zahŕňa mužov, ktorí mali pohlavný styk s mužmi. Kyriakidesová vyzvala ministrov EÚ, aby zintenzívnili komunikáciu s rizikovými skupinami v oblasti verejného rizika, upozornila však, že konkrétna skupina mužov, ktorí majú sex s mužmi, „by nemala byť cielená, prenasledovaná alebo marginalizovaná pre prepuknutie choroby“.

(SITA

O mam

Odporúčame pozrieť

lieky

Komisia zabezpečila liečebné dávky proti opičím kiahňam

Európska komisia v pondelok zabezpečila viac ako 10-tisíc liečebných cyklov lieku tecovirimat spoločnosti Meridian/SIGA na …

Consent choices