plyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Zásobníky plynu v únii sú naplnené na 80 % skladovacej kapacity

Európska únia (EÚ) naplnila svoje zásobníky plynu na 80 % ešte pred plánovaným termínom. Na samite krajín Baltského mora o energetickej bezpečnosti o tom informovala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„V podstate sme už dosiahli úroveň, na ktorej sme sa dohodli pre tento rok. Vieme však, že zásobníky naplníme ešte viac,“ uviedla Von der Leyenová podľa oficiálnej webstránky Európskej komisie.

Krajiny EÚ sa ešte koncom júna dohodli, že všetky zásobníky zemného plynu v 27-člennom bloku by sa mali na zimu doplniť najmenej na 80 % kapacity, keďže sa pripravujú na možnosť, že Rusko ešte viac zníži dodávky tejto suroviny. EÚ sa snaží obmedziť dovoz ruských energií, keďže Moskva pokračuje vo vojenskej agresii voči Ukrajine, a nájsť iné zdroje. Nariadenie tiež hovorí, že zásobníky plynu v EÚ budú musieť byť naplnené na 90 % kapacity pred zimou 2023/2024.

Viac..  Deväť členov EÚ žiada zmeny v rozhodovaní o zahraničnej a obrannej politike

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ prilákala viac ako 13,4 mld. m³ plynu v prvom spoločnom obstarávaní plynu

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič dnes ráno oznámil úspešný výsledok vôbec prvej medzinárodnej verejnej súťaže na spoločný …

Consent choices