Horúčavy, leto. PHOTO: SITA

Európsky kontinent zaznamenal rekordne teplé leto, ale vyrobil aj viac solárnej energie

Európa počas tohtoročného leta prekonala predchádzajúce teplotné rekordy. Tie však priniesli i dusné podmienky a suchá vo veľkej časti kontinentu.

Európska komisia vo štvrtok informovala, že priemerné teploty od júna do augusta boli tento rok na kontinente o 0,4 stupňa Celzia vyššie ako počas predchádzajúceho rekordného roka 2021. Len v auguste bol predchádzajúci mesačný rekord z roku 2018 prekonaný o 0,8 stupňa Celzia.

„Teploty v Európe boli najviac nadpriemerné na východe kontinentu v auguste, ale stále boli výrazne nadpriemerné i na juhozápade, kde boli vysoké aj v júni a júli,“ uviedla komisia s odvolaním sa na údaje zozbierané v rámci svojho klimatického programu Copernicus, ktorý od roku 1991 využíva satelity na monitorovanie povrchových teplôt vzduchu.

Viac..  Komisia navrhuje nové opatrenia zamerané na zručnosti a talenty

Vysoké teploty však priniesli i vyšší podiel vyrobenej solárnej energie v EÚ. Energetický think tank Ember uviedol, že od mája do augusta pochádzalo až 12 % energie vyrobenej v EÚ zo solárnych elektrární, čo predstavuje nárast z 9 percent z rovnakého obdobia minulého roka.

(SITA)

O mam

Consent choices