Poslanci Európskeho parlamentu sa dnes zaoberali návrhom smernice o primeraných minimálnych mzdách v Európskej únii. Návrh požaduje, aby zákonná minimálna mzda v jednotlivých členských štátoch zabezpečila ľuďom dôstojnú životnú úroveň.
Predkladaná smernica nadväzuje aj na odporúčania vyplývajúce z Konferencie o budúcnosti Európy. „Primeraná úroveň minimálnej mzdy preukázateľne prispieva k rovnosti a posilňuje sociálne istoty na trhu práce. Vo všeobecnosti tiež vytvára tlak na zvyšovanie platov, čo je v dnešných časoch extrémne rýchleho rastu cien obzvlášť nevyhnutné,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová.
Členské štáty Európskej únie nebudú nútené zavádzať rovnakú výšku minimálnej mzdy. „Tá musí zohľadňovať najmä reálne možnosti jednotlivých ekonomík. Dosiahnuť by však mala minimálne 60 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve,“ priblížila poslankyňa Európskeho parlamentu.
Smernica má za cieľ aj posilňovanie postavenia sociálnych partnerov, predovšetkým odborov. „Ide predovšetkým o dôležitosť kolektívneho tripartitného vyjednávania, ktoré naša súčasná vládna garnitúra často úplne ignoruje. Sú to pritom práve silné odbory, ktoré dokážu zamestnancom garantovať spravodlivé ohodnotenie a ochranu ich práv,“ uzavrela Monika Beňová.