Ursula von der Leyen. PHOTO: © European Union 2022

Správa o stave EÚ: Reakcie slovenských poslancov na prejav Ursuly von der Leyen

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen dnes v Európskom parlamente predniesla správu o stave Únie. Prečítajte si prvé reakcie slovenských poslancov na prejav šéfky exekutívy EÚ.

Monika Beňová (S&D, SK) uviedla: „Správa o stave Únie sumarizuje činnosti Komisie za uplynulých dvanásť mesiacov a zároveň by mala načrtávať realistickú víziu kam by sa jej práca mala v nasledujúcom roku uberať. Európska únia bohužiaľ prechádza z krízy do krízy. Ešte sa poriadne neskončila kríza pandemická a vďaka vojne na Ukrajine a prijatým sankciám tu máme krízu energetickú. Komisia toho pritom v boji proti nej zatiaľ veľa nespravila. Embargo na dovoz ruského uhlia a ropy a následné protiopatrenia zo strany Ruska, napríklad vo forme znižovania dodávok zemného plynu, vyhnali ceny surovín do extrémnych výšok. Úvahy o mechanizme ich zastropovania sú veľmi krátkozraké. Vôbec totiž nie je jasné čo budeme robiť, keď tie energie jednoducho prestanú byť k dispozícii, a to sa nám pravdepodobne už čoskoro môže stať. Už od jari počúvame, že so situáciou treba niečo robiť a musíme sa dobre pripraviť na zimu. Navrhované opatrenia Komisie však prichádzajú neskoro a viaceré budú neúčinné. Stále sa pridržiavame len zelenej transformácie, ktorá je však v dnešnej situácii skôr na príťaž. To akým spôsobom kompenzovať nedostatok energií a ich vysoké ceny pre domácnosti a podniky však dodnes nevieme.“

Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Európska únia v poslednom roku zvládla pandémiu, dokázali sme spoločne koordinovať zdravotnícku pomoc a obstaranie vakcín pre každého. Z pandémie sme vyšli vďaka opatreniam na podporu ekonomiky silní. V uplynulých mesiacoch sme zvládli ďalšiu obrovskú výzvu – zjednotili sme sa na podpore a pomoci Ukrajine, ktorá čelí ruskej agresii. Rozhodujúca bola naša schopnosť zomknúť sa. Teraz čelíme ďalšej obrovskej skúške – energetickej kríze. Ursula von der Leyenová vo svojom prejave predstavila celoeurópske nástroje, ktorými dokážeme zvládnuť najbližšie mesiace. Čaká nás zima európskej solidarity – solidarity s ľuďmi, ktorí majú ťažkosti zaplatiť účty za energie a solidarity medzi členskými krajinami, ktoré majú rozdielnu závislosť na energiách z Ruska. Ak budeme súdržní, zvládneme to.“

Lucia Ďuriš Nicholsonová (RE, SK) uviedla: „V minuloročnom prejave dominovala pandémia, dnes dôsledky ruskej agresie. Posolstvo ostáva rovnaké, musíme konať spoločne. Ruský plyn platí túto krvavú vojnu a Komisia predstavila plán, ako sa postupne zbaviť našej energetickej závislosti a uľaviť ľuďom od stúpajúcich cien energií. Otázne je, ako dlho ustoja lídri niektoré nepopulárne rozhodnutia a spoločnú líniu. Únia musí preto naďalej prinášať konkrétne benefity svojím občanom, ako môže byť aj revízia Smernice o neskorých platbách, masívne a efektívne investície do rozvoja, digitalizácie, zručností a silný sociálny rozmer opatrení. Každý riadok novej regulácie musíme desaťkrát posúdiť podľa jeho ekonomického dopadu, lebo sociálna kríza je už za dverami.“

Robert Hajšel (S&D, SK) uviedol: „Aj keď niektoré z opatrení navrhovaných šéfkou Komisie Ursulou von der Leyenovou na riešenie kritickej situácie s cenami energií idú správnym smerom, prichádzajú príliš neskoro. V Európe, ktorej obyvatelia platia za našu podporu Ukrajine vysokými cenami, potrebujeme silné a rýchle opatrenia. Ľuďom je jedno, aké opatrenia prijmeme, ale treba to urobiť hneď. Miliardy eur, ktoré na špekuláciách s cenami energií zarobili niektoré veľké spoločnosti musíme dostať do rozpočtov domácností a ohrozených podnikov. Navrhované opatrenia sa mi v tomto smere nezdajú byť dostatočné a dokonca odporúčané šetrenie energiami mi v prípade ľudí žijúcich už na hranici chudoby pripadá absurdné, akoby sme hladujúcemu odporúčali jesť ešte menej. Pripomínam, že predsedníčka Komisie Von der Leyenová bola ministerskou v tej nemeckej vláde, ktorá vsadila všetky karty na ruský plyn, dnes tvrdí ako sa musíme rýchlo zbaviť závislosti od plynu a prejsť k spoľahlivým dodávateľom, pričom menuje krajiny ako Alžírsko alebo Azerbajdžan.“

Viac..  Nemecko: EÚ musí zvážiť oficiálne pozastavenie prístupového procesu Gruzínska

Martin Hojsík (RE, SK) uviedol: „Skutočným problémom sú samotné fosílne palivá, nie ich ceny. To nevravím len ja, vedci, či ekologickí aktivisti, dnes to vo svojom prejave o Stave únie povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Jej slová si musíme zapamätať. Pre nadchádzajúcu zimu bude kľúčové, aby sme zabezpečili teplo pre naše domovy, školy a prácu a nezbankrotovali sme pri tom. Ale bez toho, aby sme vyriešili našu závislosť na fosílnej droge sa tohto problému nezbavíme. Preto Progresívne Slovensko vyzýva vládu, aby okrem okamžitých opatrení konečne odstránila byrokratické prekážky a podporila masívny rozvoj zelenej energie a energetickú efektívnosť, ktoré sú kľúčom k vyriešeniu súčasnej energetickej krízy. Len bezpečná a udržateľná energia nás ochráni pred rozmarmi Putina, extrémnymi cenami a súčasne dá budúcim generáciám šancu žiť na planéte, ktorá nebude doslova horieť.“

Peter Pollák (EPP, SK) uviedol: „EÚ čelí neistým časom. Výziev z roka na rok pribúda. Bezpečnostná a ekonomická nestabilita, extrémne klimaticky javy, zhoršujúca sa sociálna situácia a šíriace sa epidémie u mnohých európskych občanov naháňajú strach. Je zrejmé, že v dnešnom globálnom svete nie je možné tieto výzvy zvládnuť osamotene, EÚ viac ako inokedy potrebuje byť jednotná. Budúcnosť je len v spoločnom napredovaní.“

Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „Práca Komisie bola v minulom roku poznačená turbulentným obdobím, ktorému sa nevyhneme ani tento rok. Máme pred sebou náročnú etapu v ktorej bude potrebné zabezpečiť dostatočné množstvo energií za primerané ceny, naďalej obmedzovať energetickú závislosť na Rusku a nezabudnúť popri tom na pomoc Ukrajine a náš plán obnovy.“

Michal Wiezik (RE, SK) uviedol: „EÚ čelí historickej zodpovednosti za opatrenia v oblasti zmeny klímy, energetickej krízy a Putinovej vojny proti Ukrajine. Vítam to, že predsedníčka Európskej komisie zdôraznila, že skutočným problémom sú samotné fosílne palivá, nie len ich cena. Toto leto nám cez suché rieky a horiace lesy jasne ukázalo, že žiadna krajina sa klimatickej kríze nevyhne. Pre sucho sa nedarí vodným elektrárňam, technické problémy majú aj tie jadrové, čo priamo ovplyvňuje ceny energií, s ktorými sa musíme vysporiadať. Opatrenia v oblasti klímy a prechod na obnoviteľné zdroje energie, sú preto najlepšou európskou investíciou. Potrebujeme ešte viac využívať slnko, vietor a geotermálnu energiu, no nevyhneme sa ani šetreniu energiami. Vysoko si cením snahu EÚ o pomoc občanom s rekordnými cenami energií. Tie vytvárajú enormné zisky energetickým spoločnostiam, ktoré je potrebné zdieľať a nasmerovať na tých, ktorý to najviac potrebujú – občanov a podniky zasiahnuté energetickou chudobou.“

Text prejavu predsedníčky EK Ursuly von der Leyen o stave Únie 2022 nájdete tu.

O mam

Odporúčame pozrieť

Didier Ryenders

Poslanci EP žiadajú von der Leyenovú, aby prešetrila kroky Reyndersa

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) naliehajú na predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyenovú, aby …

Consent choices