Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union-EP. 2020

M. Beňová: Rumunsko a Bulharsko majú byť súčasťou Schengenu

Plénum Európskeho parlamentu sa dnes opätovne zaoberalo potrebou urýchleného rozšírenia schengenského priestoru. Týkať sa má všetkých členských krajín Európskej únie, ktoré spĺňajú podmienky a želajú si byť jeho súčasťou.

Ide najmä o Rumunsko a Bulharsko, ktoré podmienky na vstup splnili už v roku 2011. Znamená to, že viac ako desaťročie ich úplne bezdôvodne nechávame čakať,“ uviedla europoslankyňa Monika Beňová. Európsky parlament pritom na nápravu tejto situácie vyzýva opakovane už niekoľko rokov.

Tieto výzvy sú pritom dlhodobo ignorované zo strany niektorých členských štátov, ktoré si kladú ničím neodôvodnené požiadavky a obe krajiny tým diskriminujú,“ pripomenula poslankyňa Európskeho parlamentu. Predstavitelia Rumunska a Bulharska boli totiž preukázateľne ochotní prijať všetky potrebné opatrenia, tak aby sa mohli stať plnohodnotnou súčasťou Schengenu.

Viac..  Výbor EP pre občianskej slobody odobril sériu nariadení o migrácii a azyle

Pristúpenie oboch balkánskych štátov by zároveň bolo prínosné z hľadiska ochrany vonkajších hraníc Európskej únie. „Rozšírenie a efektívne fungovanie schengenského priestoru je v záujme všetkých. Kľúčové je pritom aj pre udržanie hospodárskej spolupráce v dnešných krízových časoch,“ uzavrela Monika Beňová.

O mam

Odporúčame pozrieť

schengen

Nové pravidlá pre odolnejší schengenský priestor, EK víta politickú dohodu

Komisia víta politickú dohodu, ktorú dosiahli Európsky parlament a Rada o nových pravidlách Kódexu schengenských …

Consent choices