Mimoriadne zasadnutie EP, situácia na Ukrajine. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

Europoslanci vyzývajú na masívne zvýšenie vojenskej pomoci Ukrajine

Europoslanci naliehavo vyzývajú všetky krajiny a medzinárodné organizácie, aby jednoznačne odsúdili fiktívne referendá na Ukrajine a pokus Ruska o násilné získanie územia.

V uznesení prijatom vo štvrtok poslanci uviedli, že výsledky fiktívnych referend, ktoré sa uskutočnili vo vojnovom stave s cieľom pripojiť doneckú, khersonovú, luhanskú a zaporizžskú oblasť, sú „nulitné a neplatné“ a vyzývajú členské štáty, aby prijali ďalšie prísne sankcie.

Zvýšiť vojenskú pomoc Ukrajine

Poslanci vyjadrili uznanie odvahe ukrajinského ľudu, ktorý bráni svoju krajinu a európske hodnoty a naliehavo vyzvali členské štáty EÚ a ďalšie krajiny podporujúce Ukrajinu, aby výrazne zvýšili svoju vojenskú pomoc, najmä v oblastiach požadovaných ukrajinskou vládou. „Váhajúce“ členské štáty by mali poskytnúť svoj spravodlivý diel potrebnej vojenskej pomoci, ktorá pomôže skrátiť vojnu.

Nedávne hrozby Ruska o použití jadrových zbraní sú nezodpovedné a nebezpečné, varujú poslanci. Vyzývajú členské štáty a medzinárodných partnerov, aby pripravili rýchlu a rozhodnú reakciu v prípade, že Rusko uskutoční jadrový útok na Ukrajinu. Akýkoľvek pokus Ruska prezentovať útoky na okupovaných územiach ako útok na samotné Rusko, a teda ako dôvod jadrového útoku, je nezákonný a neopodstatnený a neodradí Európsku úniu od ďalšej pomoci ukrajinskej sebaobrane.

Poslanci odsúdili vojenskú mobilizáciu v Rusku a opatrenia, ktoré nútia obyvateľov dočasne okupovaných území Ukrajiny slúžiť v ruských ozbrojených alebo pomocných silách, čo je čin, ktorý štvrtý Ženevský dohovor zakazuje. S cieľom zachovať stabilitu v Zakaukazsku a Strednej Ázii poslanci tiež vyzývajú na zvýšenú podporu krajinám v regióne, ktoré zaznamenali príliv ruských občanov, najmä Gruzínska, Kazachstanu, Uzbekistanu, Arménska a Kirgizska.

Potreba zvýšiť ochranu európskej kritickej infraštruktúry

Pokiaľ ide o výbuchy plynovodov Nord Stream, poslanci tvrdia, že „silnie špekulácia, že išlo o výsledok koordinovaného a úmyselného konania štátneho aktéra“. Výbuchy ukazujú, aká nebezpečná bola politika rastúcej závislosti od ruských fosílnych palív a že využívanie energie ako zbrane sa posunulo na novú úroveň. V uznesení sú členské štáty vyzvané, aby ochranu európskej kritickej infraštruktúry považovali za prioritu, zvýšili jej odolnosť voči vonkajším útokom a ďalej podporovali odolnosť východoeurópskych partnerov a partnerov zo západného Balkánu.

Poslanci napokon vyzývajú na zriadenie medzinárodného ad hoc tribunálu pre agresiu na Ukrajine, „v rámci ktorého by bol stíhaný Putin a všetci ruskí civilní a vojenskí úradníci a ich splnomocnení zástupcovia zodpovední za riadenie, začatie a vedenie vojny na Ukrajine“.

Uznesenie bolo prijaté 504 hlasmi za, pričom 26 členov hlasovalo proti a 36 sa hlasovania zdržalo.

Reakcie slovenských poslancov

Monika Beňová (S&D, SK) uviedla: „Čiastočná mobilizácia, zmanipulované referendá a následné hrubé porušenie medzinárodného práva anektovaním okupovaných častí Ukrajiny. Ruská agresia na Ukrajine sa posunula do ďalšej fázy. Napriek zdanlivo bezvýchodiskovej situácii je potrebné urgentne sa zaoberať mierovým riešením konfliktu. Jeho základnou podmienkou samozrejme musí byť vnímanie Ukrajiny ako suverénneho a zvrchovaného štátu s nespochybniteľnou územnou celistvosťou.“

Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Putinove neúspechy na bojisku viedli nielen k čiastočnej mobilizácii ruských mužov, ale aj k vyhrážaniu sa jadrovým útokom západným krajinám. Rusko postupne prekračuje pomyselnú červenú čiaru. Ničí Ukrajinu, ohrozuje európsku bezpečnosť a šliape po medzinárodnom poriadku. Európska odpoveď musí byť jednoznačná. Musíme byť jednotní, rozhodní, spájať sily aj so spojencami vo svete, podporovať Ukrajinu ešte viac a ukázať, že sa Moskvou nenecháme vydierať. Rusko sa pustilo cestou, z ktorej niet návratu. Opustilo spoločnosť vyspelých krajín a pridalo sa medzi vyvrheľov globálnej politiky. Stojme pri Ukrajine, jej zápase o svoje územie, svoje hodnoty, svojich ľudí. Ukrajinci vedia najlepšie, ako túto vojnu vyhrať. Počúvajme ich a poskytujme im to, čo potrebujú.“

Robert Hajšel (S&D, SK) uviedol: „Aj keď Ukrajine v jej boji proti agresorovi musí EÚ pomáhať, vojnu treba čo najrýchlejšie ukončiť, aby nedochádzalo ďalším tisícom obetí. V každom prípade európske podniky a domácnosti už teraz platia vysokými cenami energií, pod ktoré sa podpísala aj táto vojna a naše sankcie proti Rusku a následné odvetné opatrenia zo strany Moskvy. Preto ak chceme aj ďalej pomáhať Ukrajine a jej ľudu, musíme sa postarať aj o našich občanov, o naše podniky a samosprávy, aby prežili nadchádzajúcu zimu.“

Martin Hojsík (RE, SK) uviedol: „Putin eskaluje konflikt, v ktorom prehráva. Už nevraždí len Ukrajincov, ale na smrť posiela aj vlastných občanov. Je nehorázne, keď sa agresor ešte aj vyhráža jadrovými zbraňami. Správanie Putinovho režimu sa začína podobať na správanie režimu Kim Čong-una, a to je zlá správa pre Európu, svet, ale aj obyvateľov a obyvateľky Ruska. Je dôležité dodať, že anexie územia organizované okupačnou armádou nikdy neboli, nie sú, a nebudú legitímne. Naša podpora Ukrajiny musí pokračovať aj naďalej.“

Viac..  Michal Wiezik: Europarlament pripravil legislatívu proti obchádzaniu sankcií

Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Sankcie musia byť účinné, na ich konci musíme byť bližšie ku svetu, v ktorom platí medzinárodné právo. Nie je rozhodujúce, či, ako sa to často hovorí, bolia viac Rusko alebo nás. Podobne, keď spoločnosť zatvára do väzenia gangsterov, tak to nerobí len vtedy, keď tí, čo porušili zákon, na vymáhanie spravodlivosti (vyšetrovanie, súd, väzenská správa) doplatia viac než spoločnosť.“

Miriam Lexmann (EPP, SK) uviedla: „Zásadne odsudzujem ďalšie bezprecedentné konanie Ruska v podobe anexie štyroch okupovaných ukrajinských regiónov na základe pseudoreferend. Ochrana územnej celistvosti každej krajiny je základom medzinárodného poriadku a je našou morálnou povinnosťou aj naďalej nepoľaviť a stáť na strane ukrajinského ľudu v boji za slobodu. Oceňujem preto dnešnú zhodu na ôsmom balíku protiruských sankcií, ktoré nadobudnú účinnosť hneď po ich schválení členskými štátmi.“

Peter Pollák (EPP, SK) uviedol: „Situácia z posledných dní vzbudzuje znepokojenie na všetkých stranách. Nebezpečné Putinove vyjadrenia po sérii ukrajinských úspechov na fronte o použití jadrovým zbraní, mobilizácia záložníkov či poškodenie Nord Streamu netreba brať na ľahkú váhu. Putin si však musí byť vedomý toho, že jadrovú vojnu nemožno vyhrať.“

Miroslav Radačovský (NI, SK) uviedol: „Som predsedom strany Slovenský PATRIOT a aby som mal ako europoslanec objektívne informácie, členovia našej strany boli v čase referend na východe Ukrajiny. Pokiaľ by som mal objektívne zaujať stanovisko o situácií na východe Ukrajiny, množstvo europoslancov by bolo sklamaných a možno predstavitelia EÚ by sa aj červenali. Vzhľadom na to, aby EÚ neprišla o ilúzie a ja aby som nebol považovaný za akéhosi pro-kremeľského, nechcem na danú situáciu objektívne reagovať. Hlasovať o navrhovanom uznesení budem však objektívne a spravodlivo. Teda inak, ako väčšina europoslancov.“

Michal Šimečka (RE, SK) uviedol: „Pri pohľade na úspešnú ofenzívu ukrajinských síl sa potvrdzuje to, čo som s kolegami tvrdil od začiatku Putinovej invázie – každý akt podpory, každý nový balík sankcií, každé zaslanie vojenskej techniky na Ukrajinu je zároveň najlepšou investíciou do bezpečnosti Európskej únie. Ak ešte niekto pochyboval o tom, že Kremeľ má nulový rešpekt k medzinárodnému právu, najneskôr teraz musel definitívne precitnúť. Anexia štyroch ukrajinských území je mrazivou predzvesťou toho, čo naše východné územia – vrátane mojej rodnej krajiny – môže čakať, ak Ukrajina padne. Nespoliehajme sa na to, že Ukrajina si proti ruskej presile navždy vystačí s odvahou a hrdinstvom. Je čas konať.“

Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „Násilná jednostranná anexia štyroch okupovaných ukrajinských regiónov agresorom z Ruska nemá v novodobej európskej histórii obdoby. Preto musíme zvýšiť vojenskú podporu pre ukrajinský ľud, aby tak mohol bojovať za svoju slobodu a základné práva. Taktiež musíme ešte väčšmi posilniť hospodárske sankcie voči agresorovi z Ruska a úsilie o zastavenie obchádzania sankcií, hlavne nečlenskými krajinami EÚ.“

Michal Wiezik (RE, SK) uviedol: „Nelegálne prisvojenie si časti územia našich susedov je najväčšou eskaláciou vojny na Ukrajine od začiatku ruskej invázie. Našou odpoveďou na takéto kroky je jednoznačná a ešte zvýšená podpora Ukrajiny v ich neľahkom, no verím, že víťaznom boji. Ukrajinci a Ukrajinky svojim hrdinstvom denne ukazujú, že sú Európanmi a sú ochotní bojovať za hodnoty, na ktorých EÚ stojí. Tlak na sankcie voči Rusku sa musí zvýšiť a podpora Ukrajiny znásobiť.“

O mam

Odporúčame pozrieť

Europoslanci schválili podporu obchodu pre Ukrajinu aj ochranu poľnohospodárom EÚ

Európsky parlament v utorok schválil predĺženie dočasných opatrení na liberalizáciu obchodu pre Ukrajinu a zároveň …

Consent choices