ceny energii
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Zvýšené náklady na energie v súčastnosti nie je možné preplatiť z európskych zdrojov

Európska legislatíva v súčasnej podobe zatiaľ neumožňuje využitie eurofondov na preplatenie zvýšených nákladov za energie. Podľa vicepremiérky a ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí) možné sú zatiaľ jedine investície do znižovania energetickej náročnosti a podpory obnoviteľných zdrojov energie, ako aj výskumu a inovácií v energetike. Pre agentúru SITA to vo štvrtok potvrdilo ministerstvo investícií.

Možnosť kompenzácií enormných nákladov na energie pre domácnosti a podniky bude Slovensko riešiť v úzkej súčinnosti s Európskou komisiou. Remišová v tejto súvislosti vyzvala Európsku komisiu aj Európsky parlament na zrýchlenie rozhodovacích procesov, ktoré by umožnili využiť na riešenie energetickej krízy nevyčerpané eurofondy z programového obdobia 2014 až 2020.

„Ak chceme minúť nevyčerpané eurofondy, lebo na to máme len rok a niečo, tak aj Európska komisia aj Európsky parlament si musia pohnúť,“ povedala Remišová. Európska komisia podľa nej prisľúbila, že to urobí, ale od prísľubu k implementácii je dlhá cesta. „Ak to má byť zmysluplné, tak Európska komisia aj Európsky parlament musia konať veľmi rýchlo. My budeme pripravení,“ dodala vicepremiérka.

Viac..  EÚ v rámci dohody s Britániou navrhla pomoc pre sektor elektromobilov a batérií

V dobiehajúcom programovom období, ktoré sa skončí v roku 2023, podľa rezortu investícií zostáva zatiaľ z eurofondov nezazmluvnených aktuálne takmer 547 miliónov eur. V programovom období 2014 až 2020 môže Slovensko využiť z eurozdrojov v jedenástich programoch, vrátane Programu rozvoja vidieka, takmer 17 miliárd eur.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) zvolal na budúci týždeň rokovanie ministrov, ktorí zodpovedajú za jednotlivé operačné programy, aby spolu hľadali riešenia a možné zdroje na financovanie zmiernenia dopadov energetickej krízy.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Krajiny EÚ chcú o rok predĺžiť zúčtovacie obdobie pre vyplatené eurofondy z predošlého programového obdobia. …

Consent choices