Minister vnútra SR Roman Mikulec na ministerskej konferencii Pražský proces. PHOTO: MINV SR

Minister Mikulec predstavil na konferencii riešenia aj k problematike nelegálnej migrácie

Šéf rezortu vnútra SR Roman Mikulec sa v dňoch 24. a 25. októbra 2022 zúčastnil na ministerskej konferencii Pražský proces v Prahe, ktorá sa organizuje pod záštitou českého predsedníctva v Rade EÚ. Názov konferencie bol „Migračné partnerstvá – cesta vpred v čase nových výziev“. Minister vnútra aktívne vystúpil a predstavil pohľad Slovenskej republiky.

Rokovanie bolo zamerané na zlepšenie spolupráce pri dosiahnutí stability a udržateľnosti, a prekonanie súčasných, ako aj budúcich výziev v regióne i mimo neho. Zámerom je tiež posúdiť súčasné výzvy v oblasti migrácie a poskytnúť perspektívy do budúcnosti.

„Ďakujem za konštruktívne rokovanie, ktoré sme absolvovali v Prahe. Pred nami je náročná zima, ktorá budem výzvou pre nás všetkých a jediným riešením tejto výzvy je naša vzájomná spolupráca. Slovenská republika je priamo ovplyvnená hneď dvoma migračnými vlnami a to na východnej hranici s Ukrajinou a na južnej hranici s Maďarskom v rámci západobalkánskej migračnej trasy. Schengen je jedným z najväčších výdobytkov Európskej únie a nesmieme pripustiť, aby naši občania o tento výdobytok prišli. Z tohto dôvodu, ale aj kvôli účinnému riešeniu migračnej vlny zo západného Balkánu navrhuje Slovenská republika opatrenia, ktoré nám pomôžu stabilizovať súčasnú situáciu,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Na ministerskej konferencii sa schválila aj Ministerská deklarácia a Akčný plán na roky 2023-2027, ktoré majú posilniť základy budúcej spolupráce Pražského procesu. Rokovania v Prahe sa zúčastnili zástupcovia nasledujúcich krajín a inštitúcií: Albánsko, Rakúsko, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Gruzínsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Taliansko, Kosovo, Kyrgistan, Litva, Luxembursko, Malta, Moldavsko, Čierna Hora, Holandsko, Severné macedónsko, Nórsko, Poľská republika, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Turecko, Ukrajina, Európska komisia, Rada EÚ, EUAA, IOM, JCP, UNHCR, MARRI, ICMPD.

Viac..  K EÚ a transatlantickej spolupráci neexistuje alternatíva, uviedol Tusk v Paríži

„Prítomných som informoval, že sme zintenzívnili kontroly v oblasti prevádzačstva, pokračujeme v spoločných hliadkach na hranici a v prihraničnom území s Maďarskom, minulý týždeň sme vyslali 40 policajtov na plnenie úloh na vonkajšej hranici Maďarska so Srbskom, plánujeme vyslať aj ďalších do 30 policajtov do  oblasti  západného  Balkánu v rámci agentúry Frontex,“ povedal minister Roman Mikulec.

Slovenská republika taktiež podporila aj Grécko formou projektu na pomoc so zvládaním migrácie v hodnote 1 milión eur a zároveň pomáhame aj formou pomoci s azylovým procesom v Bosne a Hercegovine.

O mam

Odporúčame pozrieť

M. Beňová: Revízia európskeho rozpočtu prinesie viac peňazí aj na boj s nelegálnou migráciou

Poslanci Európskeho parlamentu na dnešnom plenárnom zasadnutí diskutovali s predsedníčkou Komisie a predsedom Rady o …

Consent choices