nebezpecne vyrobky
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Rada EÚ a Európsky parlament sa dohodli na nových pravidlách bezpečnosti výrobkov

Rada Európskej únie a Európsky parlament dosiahli predbežnú dohodu o všeobecnom nariadení o bezpečnosti výrobkov (GPSR). Toto nariadenie aktualizuje súčasné pravidlá, aby sa zabezpečilo, že produkty predávané offline aj online sú bezpečné a spĺňajú európske normy. Rada o tom informovala v utorok na svojej internetovej stránke.

„Toto nariadenie pomôže znížiť počet nebezpečných výrobkov predávaných offline aj online na trhu EÚ, vrátane online trhovísk. Spotrebitelia budú lepšie chránení a budú mať tiež nárok na vrátenie peňazí alebo výmenu tovaru, ak si kúpili nebezpečný výrobok,“ uviedol český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela.

GPSR transformuje všeobecnú smernicu o bezpečnosti výrobkov z roku 2001 na nariadenie, modernizuje pravidlá pre všetky hospodárske subjekty (výrobcov, dovozcov a distribútorov) a aktualizuje ich pre online podniky a online trhy. GPSR spája výzvy v oblasti bezpečnosti produktov s novými technológiami a online trhmi. Online trhoviská budú musieť spolupracovať s orgánmi dohľadu nad trhom, ak na svojej platforme zistia nebezpečný produkt.

Online trhoviská budú musieť zabezpečiť, že poznajú obchodníkov, ktorí pôsobia na ich platformách, a produkty, ktoré ponúkajú. Ak sa ukáže, že výrobok nie je bezpečný, od hospodárskych subjektov sa vyžaduje, aby bezodkladne prijali nápravné opatrenia a informovali o tom orgány dohľadu nad trhom a spotrebiteľov. Ak bude potrebné produkt stiahnuť, spotrebitelia budú mať nárok na opravu, výmenu alebo vrátenie peňazí.

Viac..  Srbsko nesplnilo svoj záväzok slobodných a spravodlivých volieb, tvrdia europoslanci

Nové pravidlá zabezpečujú, aby hospodárske subjekty mali zodpovednú osobu za výrobky predávané online a offline, či už pochádzajú z EÚ alebo z tretej krajiny. Zodpovedná osoba bude mať na starosti kontrolu, či existuje technická dokumentácia k výrobkom a či sú k výrobkom priložené pokyny a bezpečnostné informácie.

Po formálnom prijatí nariadenia a nadobudnutí jeho účinnosti budú mať členské štáty 18 mesiacov na implementáciu nových pravidiel o všeobecnej bezpečnosti výrobkov.

(SITA!

O mam

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Nové pravidlá EÚ o bezpečnosti výrobkov prinesú zákazníkovi väčšiu ochranu

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Europoslanci …

Consent choices