jadrova elektraren
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Jadrová energetika vyprodukovala v roku 2021 štvrtinu elektriny v Únii

Trinásť členských štátov Európskej únie (EÚ), ktoré majú jadrové elektrárne, v roku 2021 vyprodukovalo 731 701 gigawatthodín (GWh) elektriny z jadrovej energie. Tento objem pritom predstavuje viac ako 25 % všetkej elektriny vyprodukovanej v Únii a v porovnaní s rokom 2020 je to nárast o sedem percent. Prostredníctvom svojej webstránky o tom informuje štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najväčším producentom elektriny z jadrovej energie v EÚ bolo v roku 2021 Francúzsko, na ktoré pripadlo 52 % jej celkovej produkcie v EÚ (379 361 GWh). Nasledujú Nemecko (9 %), Španielsko (8 %), Švédsko (7 %) a Belgicko (7 %). Týchto päť krajín pritom dokopy zodpovedalo za viac ako 83 % celkového objemu elektriny vyprodukovanej v jadrových zariadeniach v Únii.

Trinásť štátov EÚ, ktoré disponujú jadrovými elektrárňami, malo v roku 2021 v prevádzke 106 reaktorov, čo bolo o tri menej ako na začiatku roka 2020. Najviac sa na jadrovú energiu pri výrobe elektriny naďalej spoliehalo Francúzsko, kde v roku 2021 predstavovala 69 % všetkej vyprodukovanej elektriny v krajine. Ďalšími dvoma členskými štátmi, kde viac ako polovica vyprodukovanej elektriny pochádzala z jadrových elektrární, boli Slovensko (52 %) a Belgicko (51 %). Naopak, najmenšie zastúpenie elektriny z jadrovej energie mali Holandsko (3 %), Nemecko (12 %) a Rumunsko (19 %).

Viac..  Peňažné prevody v eurách prídu po novom do desiatich sekúnd

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Robert Hajšel: Je nešťastím, že medzi obnoviteľné zdroje sa neráta jadrová energia

Cieľom aktualizovanej smernice o energii z obnoviteľných zdrojov (RED), na ktorej sa už neformálne dohodol …

Consent choices