Plynový horák. PHOTO: © European Union 2011 - EP

Cena plynu klesla najnižšie od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu

Ceny zemného plynu v Európe tento týždeň klesli na najnižšie úrovne od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Ceny plynu pri termínovaných zmluvách v holandskom obchodnom uzle TTF, ktoré sú referenčnými cenami v Európe, sa znížili pod 77 eur za megawatthodinu čiže najnižšie od februára. Vo štvrtok ráno sa táto cena nachádzala na úrovni 81,5 eura. Informuje o tom portál cnbc.com.

Počas kulminácie v auguste ceny zemného plynu prekročili hranicu 345 eur za megawatthodinu. Rusko totiž použilo export plynu do Európy ako zbraň v reakcii na sankcie zo strany Európskej únie. Avšak nezvyčajne teplé počasie počas zimy vo veľkej časti severozápadnej Európy znížilo dopyt po vykurovaní a umožnilo kontinentu doplniť zásoby plynu.

Viac..  Ceny plynu v Európe klesli pre lepšie vyhliadky na dodávky

Minulý týždeň sa Európska únia dohodla na dočasnom mechanizme obmedzenia nadmerného zdraženia plynu, ktorý nadobudne účinnosť 15. februára. Mechanizmus korekcie trhu sa aktivuje automaticky, ak ceny v holandskom obchodnom uzle TTF počas troch dní prekročia úroveň 180 eur za megawatthodinu.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Ceny plynu v Európe môžu byť na budúce leto o 20 % nižšie, ako sa očakáva

Európske ceny zemného plynu môžu byť na budúce leto o 20 % nižšie, ako sa …

Consent choices