Rastislav Káčer, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. PHOTO: FB R. Káčer

Šéf diplomacie Káčer: NATO a EÚ sú pre nás životne dôležité

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer privítal spoločnú deklaráciu o spolupráci medzi Severoatlantickou alianciou (NATO) a Európskou úniou (EÚ), ktorú dnes, 10. januára 2023 v sídle NATO v Bruseli podpísali predseda Európskej rady Charles Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Dlho očakávaný podpis spoločnej deklarácie potvrdzuje kľúčovú zhodu medzi NATO a EÚ na tom, že zdieľajú nielen rovnaké hodnoty, ale aj bezpečnostné prostredie. Obe organizácie nám v reakcii na dianie na Ukrajine minulý rok dokázali, že stoja na správnej strane histórie. Členstvo v NATO a EÚ je pre Slovensko životne dôležité a svojimi krokmi nám v praxi potvrdzujú svoju a nezastupiteľnú úlohu. Slovensko preto podporuje maximálnu spoluprácu medzi Alianciou a Úniou,“ uviedol minister R. Káčer.

Ide o už tretiu spoločnú deklaráciu po predchádzajúcich dvoch podpísaných v rokoch 2016 a 2018. Spoločná deklarácia stavia na míľnikoch spolupráce EÚ a NATO a dosiahnutých hmatateľných výsledkoch. „Kontextu spoločnej deklarácie dominuje vojna, ktorú Ruská federácia vedie na Ukrajine. Táto vojna podkopáva európsku bezpečnosť a stabilitu a porušuje medzinárodné právo a princípy Charty OSN. Lídri oboch organizácií ruskú agresiu jednoznačne odsudzujú a zároveň vyjadrujú plnú solidaritu Ukrajine. Vojna v našom susedstve poukazuje na význam transatlantickej väzby a potrebu čoraz užšej spolupráce medzi EÚ a NATO,“ doplnil šéf slovenskej diplomacie.

Viac..  EÚ pokračuje v boji proti mrzačeniu ženských pohlavných orgánov

Lídri oboch organizácií chcú posunúť spoluprácu na novú úroveň v existujúcich oblastiach a prehĺbiť vzťahy v ďalších ako napríklad odolnosť, ochrana kritickej infraštruktúry, vesmír, nové technológie, bezpečnostné implikácie klimatickej zmeny či informačná manipulácia zvonka. Deklarácia potvrdzuje úlohu NATO ako základu kolektívnej obrany jeho členov a euroatlantickej bezpečnosti, podčiarkuje záujem rozvíjať spoluprácu v duchu otvorenosti a transparentnosti.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Donald Tusk

K EÚ a transatlantickej spolupráci neexistuje alternatíva, uviedol Tusk v Paríži

K Európskej únii, transatlantickej spolupráci a NATO neexistuje alternatíva. Uviedol to poľský premiér Donald Tusk …

Consent choices