Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Poprední zákonodarcovia EÚ odobrili protikorupčnú reformu europarlamentu

Vysokopostavení europoslanci sa vo štvrtok dohodli, že budú pokračovať v zásadnej revízii pravidiel upravujúcich prístup do Európskeho parlamentu a spôsobu, akým sa správa k lobistom. Reagujú tak na rozsiahly korupčný škandál z minulého roka.

Plány, ktoré predstavila predsedníčka parlamentu Roberta Metsolová, by zabránili bývalým zákonodarcom lobovať v mene podnikov alebo vlád krátko po odchode z funkcie a zverejnili by mená súčasných členov, ktorí porušia pravidlá europarlamentu. Predsedníčka chce tiež prísnejšie kontroly všetkých lobistov a zverejňovanie všetkých stretnutí, ktoré s nimi zákonodarcovia môžu mať. Zaviedli by sa aj náhodné kontroly finančných informácií poslancov a ich prepojenia na ktorúkoľvek krajinu mimo Európsku úniu.

Metsolovej tím tvrdí, že niektoré z jej návrhov by mohli byť predložené v priebehu týždňov, ak s tým budú súhlasiť politické skupiny. O zmenách sa rozhoduje mesiac po tom, čo belgické úrady zatkli štyroch ľudí na základe obvinení z korupcie, prania špinavých peňazí a účasti v zločineckej organizácii. Podozriví boli z toho, že prijali peniaze od katarských a marockých zástupcov, aby ovplyvnili rozhodovanie v Európskom parlamente. Katar a Maroko rázne odmietajú akúkoľvek účasť, ale parlament zastavil prácu na spisoch týkajúcich sa celého Kataru, kým sa neskončí vyšetrovanie.

Viac..  Euroinštitúcie sa dohodli sprístupniť okamžité platby v eurách pre občanov EÚ

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Eurobarometer: Európania odmietajú korupciu; Slováci ju silno pociťujú

Výsledky júlového prieskumu Eurobarometra ukázali, že 64 percent Európanov si myslí, že korupcia je neprijateľná …

Consent choices