Volodymyr Zelensky, ukrajinský prezident. PHOTO: © European Union

Komisia víta skutočnosť, že Ukrajina berie vážne korupciu

Európska komisia (EK) privítala vývoj na Ukrajine s tým, že krajina berie vážne korupciu. Vyjadrila sa tak hovorkyňa Ana Pisonero, informuje spravodajský portál CNN.

Pisonero sa podľa vlastných slov nemôže vyjadrovať k otvoreným kriminálnym záležitostiam, no Komisia „samozrejme, víta skutočnosť, že ukrajinské úrady berú tieto otázky vážne“. „Protikorupčné opatrenia sú, samozrejme, dôležitou súčasťou prístupového procesu do Európskej únie. A sú tiež súčasťou podmienok pre pokračovanie makrofinančnej pomoci Únie,“ vyjadrila sa Pisonero počas tlačovej konferencie. CNN pripomína, že Ukrajina dostala status kandidátskej krajiny do EÚ v júni 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom nočnom prejave oznámil personálne zmeny v štátnej správe, v čase keď ňou otriasajú obvinenia z korupcie. Niekoľko hodín po prejave oznámil svoju rezignáciu zástupca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko. Vo funkcii podľa agentúry AP končí aj námestník ministra obrany Viačeslav Šapovalov, ktorého odchod podla miestnych médií súvisí so škandálom okolo dodávania jedla pre ukrajinské ozbrojené sily. Skončil aj námestník generálneho prokurátora Oleksij Symonenko.

Šéf Sekretariátu kabinetu ministrov Ukrajiny Oleh Nemčinov na Telegrame oznámil, že po stretnutí kabinetu tiež odvolali aj námestníkov ministra pre komunity a rozvoj území Ivana Lukeriu a Viačeslava Nehodu a námestníka ministra pre sociálnu politiku Vitalija Muzyčenka. Okrem iných na postoch končí aj päť gubernátorov, a to Valentyn Rezničenko z Dnipropetrovskej oblasti, Oleksandr Staruch zo Zaporižžskej oblasti, Oleksij Kuleba z Kyjivskej oblasti, Dmytro Žyvyckyj zo Sumskej oblasti a Jaroslav Januševyč z Chersonskej oblasti.

Viac..  Európska komisia predložila spoločný plán plnenia paktu o migrácii a azyle

Ukrajina má dlhú históriu nestabilného vládnutia a korupcie a existujú obavy, že najnovšie obvinenia by mohli utlmiť entuziazmus Západu pre kyjivskú vládu. Cez víkend protikorupčná polícia oznámila, že zatkla námestníka ministra infraštruktúry pre podozrenie z prijatia úplatku v hodnote 400-tisíc dolárov v súvislosti s importom generátorov v septembri. On obvinenia popiera. Okrem toho vyšetrovanie novín obvinilo ministerstvo obrany z preplácania dodávateľov za jedlo pre vojakov. Dodávateľ povedal, že urobil technickú chybu a žiadne peniaze nezmenili majiteľa.

O mam

Odporúčame pozrieť

Európska komisia odporučila začať prístupové rokovania s Ukrajinou a Moldavskom

Európska komisia podporuje spustenie prístupových rokovaní s Ukrajinou. V piatok to oznámil ukrajinský premiér Denys …

Consent choices