M. Hojsík a ďalší europoslanci sú proti podpore účasť ruských atlétov na OH v Paríži

Poslanci a poslankyne Európskeho parlamentu vyzývajú Slovenský olympijský a športový výbor, aby sa vymedzil voči rozhodnutiu MOV a vyslovil sa proti účasti Ruska a Bieloruska na Olympijských hrách v Paríži v roku 2024. List prezidentovi SOŠV, Antonovi Siekelovi, podpísalo osem slovenských europoslancov naprieč politickými skupinami.

Prečítajte si jeho plné znenie:

Vážený pán Siekel,

Touto cestou si Vás ako poslanci a poslankyne Európskeho parlamentu dovoľujeme upozorniť na znepokojujúce rozhodnutie výkonnej rady Medzinárodného olympijského výboru (MOV). Podľa rozhodnutia sa budú môcť športovci a športovkyne z Ruska a Bieloruska zúčastniť na olympijských hrách v Paríži v roku 2024.

Podľa nás, dolupodpísaných europoslancov a europoslankýň, je reprezentácia krajín agresorov na OH v rozpore s demokratickými hodnotami, ktoré sú zakotvené v mieri a rešpektovaní medzinárodného práva. Nazdávame sa, že MOV týmto rozhodnutím zľahčuje vážnosť ruskej agresie na Ukrajine a odvracia zrak od vojnových zločinov, ktorých sa Rusko dopustilo voči nevinným ľuďom na Ukrajine. Žiaľ, šport sa pre Rusko a Putinov režim stal predovšetkým politickým nástrojom. Jasne to dokazuje aj skutočnosť, že Rusko má štátom podporovaný dopingový program.

Považujeme za dôležité upozorniť aj na fakt, že množstvo športovcov ruskej reprezentácie sú vojaci. Na OH v Tokiu v roku 2020 získala Ruská federácia 71 medailí. Vyše polovicu týchto medailí získali športovci z CSKA, Centrálneho športového vojenského klubu. Klubu armády agresora, ktorá na Ukrajine zničila nemocnice, školy, a znásilňuje, týra a zabíja nevinných Ukrajincov a Ukrajinky. V novembri 2022 označil Európsky parlament Rusko za štát, ktorý sponzoruje terorizmus.

Viac..  Maďarské predsedníctvo v EÚ sa zameria na konkurencieschopnosť i bezpečnosť

V uznesení vyzývame, aby Európska únia ďalej izolovala Rusko na medzinárodnej úrovni. Radi by sme na tomto mieste dodali, že izolácia môže byť účinná, len pokiaľ nastane aj na tak významnom medzinárodnom podujatí, akým sú olympijské hry. Slovensko podporuje Ukrajinu od prvého dňa ruskej agresie. Veríme, že by Slovensko naďalej malo ísť príkladom, a jasne sa postaviť na stranu Ukrajiny a mieru aj vo svete medzinárodného športu. Napokon, rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru je v priamom rozpore s tradíciou olympijských hier, ktorá je zakotvená v budovaní mieru.

Vyzývame preto Slovenský olympijský a športový výbor, aby sa vyslovil proti účasti Ruska a Bieloruska na olympijských hrách v Paríži v roku 2024. Ďalej vyzývame, aby jeho predstavitelia spravili čo je v ich silách, aby sa ruskí a bieloruskí športovci a športovkyne najbližších OH nezúčastnili ani pod vlajkou Olympijského výboru, pokiaľ Rusko neukončí svoju agresiu a nestiahne svoje jednotky za medzinárodne uznané hranice Ukrajiny.

S pozdravom,

Martin Hojsík

Michal Šimečka

Michal Wiezik

Vladimír Bilčík

Lucia Ďuriš Nicholsonová

Eugen Jurzyca

Peter Pollák

Ivan Štefanec

O mam

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Voľby vedenia EP: Zo 14 podpredsedov nie je jeden z krajnej pravice

Slovensko získalo v Európskom parlamente (EP) jeden zo 14 podpredsedníckych postov. Vo voľbách, ktoré sa …

Consent choices