bilcik
Vladimír Bilčík, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: European Union 2021.

Vladimír Bilčík bol vymenovaný za tieňového spravodajcu pre európsky zákon o slobode médií

Európski ľudovci, najsilnejšia frakcia v Európskom parlamente, vybrala europoslanca Vladimíra Bilčíka (EPP/Modrá koalícia) za tieňového spravodajcu kľúčovej európskej legislatívy – európskeho zákona o slobode médií. Bilčík bol poverený spomedzi 39 europoslancov a europoslankýň Európskej ľudovej strany, ktorí pôsobia vo Výbore EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci –  LIBE.

Bilčík bude navrhovať zmeny tejto legislatívy a taktiež zhromažďovať a spracovávať podnety svojich kolegýň a kolegov. „Tento zákon je mimoriadne dôležitý pre budúcnosť európskej demokracie a je jednou z priorít predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Veľmi si vážim dôveru svojich kolegýň a kolegov, ktorú mi preukázali touto nomináciou,“ povedal Bilčík.
Európska komisia navrhla v septembri 2022 európsky zákon o slobode médií, nový súbor pravidiel na ochranu plurality a nezávislosti médií v EÚ. Tento legislatívny návrh sa teraz bude prejednávať v Európskom parlamente. Navrhované nariadenie obsahuje okrem iného záruky proti politickému zasahovaniu do redakčných rozhodnutí a proti sledovaniu novinárov pomocou špionážnych softvérov. Kladie dôraz na nezávislosť a stabilné financovanie verejnoprávnych médií, ako aj na transparentnosť vlastníctva médií a prideľovania štátnej reklamy. Stanovuje tiež opatrenia na ochranu nezávislosti redaktorov a odhalenie konfliktov záujmov. Zákon sa napokon bude zaoberať otázkou koncentrácie médií a vytvorí novú nezávislú Európsku radu pre mediálne služby, ktorú tvoria národné mediálne orgány. Komisia prijala aj doplňujúce odporúčanie na podporu interných záruk redakčnej nezávislosti.
Viac..  Michal Wiezik: Ak sa žena rozhodne podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, musí dostať vysokokvalifikovanú zdravotnú starostlivosť

O mam

Odporúčame pozrieť

Europoslanec Bilčík naznačil, prečo nebude kandidovať. Zhodnotil jeho najväčšie úspechy

Presne 8. júna si budeme na Slovensku voliť nových zástupcov. Okrem noviniek bilancujeme nad tým, …

Consent choices