bilcik
Vladimír Bilčík, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: European Union 2021.

Vladimír Bilčík bol vymenovaný za tieňového spravodajcu pre európsky zákon o slobode médií

Európski ľudovci, najsilnejšia frakcia v Európskom parlamente, vybrala europoslanca Vladimíra Bilčíka (EPP/Modrá koalícia) za tieňového spravodajcu kľúčovej európskej legislatívy – európskeho zákona o slobode médií. Bilčík bol poverený spomedzi 39 europoslancov a europoslankýň Európskej ľudovej strany, ktorí pôsobia vo Výbore EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci –  LIBE.

Bilčík bude navrhovať zmeny tejto legislatívy a taktiež zhromažďovať a spracovávať podnety svojich kolegýň a kolegov. „Tento zákon je mimoriadne dôležitý pre budúcnosť európskej demokracie a je jednou z priorít predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej. Veľmi si vážim dôveru svojich kolegýň a kolegov, ktorú mi preukázali touto nomináciou,“ povedal Bilčík.
Európska komisia navrhla v septembri 2022 európsky zákon o slobode médií, nový súbor pravidiel na ochranu plurality a nezávislosti médií v EÚ. Tento legislatívny návrh sa teraz bude prejednávať v Európskom parlamente. Navrhované nariadenie obsahuje okrem iného záruky proti politickému zasahovaniu do redakčných rozhodnutí a proti sledovaniu novinárov pomocou špionážnych softvérov. Kladie dôraz na nezávislosť a stabilné financovanie verejnoprávnych médií, ako aj na transparentnosť vlastníctva médií a prideľovania štátnej reklamy. Stanovuje tiež opatrenia na ochranu nezávislosti redaktorov a odhalenie konfliktov záujmov. Zákon sa napokon bude zaoberať otázkou koncentrácie médií a vytvorí novú nezávislú Európsku radu pre mediálne služby, ktorú tvoria národné mediálne orgány. Komisia prijala aj doplňujúce odporúčanie na podporu interných záruk redakčnej nezávislosti.
Viac..  Komisia podporí 170 nových projektov, mení reformný program členských štátov na konkrétne opatrenia

O mam

Odporúčame pozrieť

elektrina

Európsky parlament schválil reformu trhu EÚ s elektrinou

Vďaka aktuálne prijatej reforme bude trh EÚ s elektrinou stabilnejší, dostupnejší a udržateľnejší. Opatrenia zahŕňajúce …

Consent choices