Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku v piatok vyhlásila tohtoročných víťazov súťaže Euroscola. Do Štrasburgu pocestujú stredoškoláci z Giraltoviec, Košíc, Detvy, Sniny a Piešťan.
Do tohtoročnej súťaže Euroscola sa zapojilo rekordných 28 stredných škôl zo všetkých kútov Slovenska. Tematicky sa projekty jednotlivých škôl zamerali najmä na zmenu klímy, ale aj technológie, bezpečnosť v online prostredí a príležitosti, ktoré EÚ prináša mladým ľuďom.
Na prvých ôsmich priečkach sa umiestnili tieto školy:
- Spojená škola, Giraltovce
- Evanjelické gymnázium J. A. Komenského, Košice
- Spojená stredná škola, Detva
- Gymnázium, Snina
- Gymnázium Pierra de Coubertina, Piešťany
- Obchodná akadémia, Dolný Kubín
- Gymnázium Jozefa Miloslava Hurbana, Čadca
- Obchodná akadémia, Zlaté Moravce
Prvé miesto obsadila Spojená škola v Giraltovciach. Vo svojom projekte sa snažila odpovedať na otázku „Čo robí Európa pre mňa“. Študenti zorganizovali viacero podujatí zameraných na rôzne vekové kategórie – od detí v materských školách až po seniorov – vrátane rovesníckeho vzdelávania, workshopov či diskusií so slovenskými europoslancami, odborníkmi a miestnymi politikmi.
Zástupcov ôsmich víťazných tímov privítal v priestoroch Domu Európskej únie v Bratislave vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Sermek. Na slávnostnom vyhlásení víťazov sa osobne zúčastnili aj traja poslanci Európskeho parlamentu: Vladimír Bilčík (EPP, SK), Ivan Štefanec (EPP, SK) a Michal Wiezik (RE,SK), na diaľku sa študentom prihovorili aj Robert Hajšel (S&D, SK) a Martin Hojsík (RE,SK).
Školy, ktoré sa umiestnili na prvých piatich miestach, dostanú možnosť zúčastniť sa pracovného dňa Euroscola v Európskom parlamente v Štrasburgu v druhej polovici roku 2023, ďalšie tri školy získajú status náhradníkov a v prípade voľných termínov im bude taktiež ponúknutý výlet do Štrasburgu.
Súvislosti
Projekt Euroscola spustil Európsky parlament v roku 1990. Do súťaže, ktorá študentom stredných škôl umožňuje vyskúšať si prácu poslancov EP, sa dosiaľ zapojili státisíce mladých ľudí z celej EÚ.
Euroscola je určená stredoškolákom, ktorí pod dohľadom a za pomoci svojich pedagógov organizujú podujatia na témy súvisiace s Európskou úniou. Cieľom projektu je diskutovať a dozvedieť sa viac o smerovaní, úspechoch a problémoch, ktorým čelí Európska únia, a o možnostiach, ktoré prináša mladým ľuďom.
Projekty jednotlivých škôl sú hodnotené z hľadiska úrovne kreativity, inovatívnych pohľadov na vybranú problematiku, aktívneho zapojenia študentov či informovanosti okolia. Pracovného dňa Euroscola v Európskom parlamente v Štrasburgu sa môže z každej zo škôl, ktoré skončia na prvých piatich miestach, zúčastniť skupina zložená maximálne z 24 študentov a dvoch pedagógov.