brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Brexit brzdí ekonomický rast Veľkej Británie, reč prišla aj na opätovný vstup do EÚ

Mimoriadne nadstranícke stretnutie britských stúpencov a odporcov brexitu sa v závere týždňa uskutočnilo vo vidieckom vládnom sídle Ditchley Park v grófstve Oxfordshire s cieľom riešiť neúspechy brexitu. Na dvojdňovom samite popredných predstaviteľov Labouristickej a Konzervatívnej strany sa vo štvrtok a v piatok zúčastnili aj diplomati a šéfovia najväčších firiem a bánk. Informuje o tom web The Guardian s odvolaním sa na nedeľník the Observer.

Dokumenty zo stretnutia ho označili ako súkromné diskusie pod názvom „Ako môžeme s našimi susedmi v Európe dosiahnuť, aby brexit fungoval lepšie?“. Dôverné úvodné vyhlásenie uznalo, že prinajmenšom časť politikov má názor, že brexit „pôsobí ako brzda nášho ekonomického rastu“. Dokumenty zo stretnutia konštatovali, že „opätovný vstup do EÚ nebude na programe“, avšak zdôraznili, že EÚ a Spojené kráľovstvo „majú spoločné záujmy v brzdení ruskej agresie, vývoji nových zdrojov energií a budovaní veľkých technologických firiem s kapitálovou základňou radšej na našej strane Atlantiku ako v USA“ a tiež spoločné obranné záujmy.

Viac..  Štátny tajomník Švec: EÚ musí aj pre suroviny dokončiť obchodné rokovania s tretími krajinami

Stretnutie sa vo veľkej miere sústreďovalo na to, ako Labouristická alebo Konzervatívna strana využijú plánované prehodnocovanie Dohody o obchode a spolupráci (TCA) medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom „na redukciu niektorých terajších treníc“, ktoré vážne poškodzujú britský export, predovšetkým do Európskej únie. Labouristi, ktorí uviedli, že nebudú chcieť dostať Britániu naspäť do EÚ, sa už zaviazali, že využijú posudzovanie TCA naplánované na rok 2025 na snahu o redukciu obchodných bariér.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

brexit

Rozvod s EÚ nepriniesol očakávané: len deväť percent Britov považuje brexit za úspešný

Len deväť percent ľudí v Británii sa domnieva, že vystúpenie ich krajiny z Európskej únie …

Consent choices