Sociálna sieť TikTok. PHOTO: EN

Podľa Číny uškodí zákaz TikToku v inštitúciách EÚ podnikateľskej dôvere

Zákaz videoaplikácie TikTok zo strany inštitúcií Európskej únie (EÚ) podľa Číny poškodí podnikateľskú dôveru v Európe. Populárnu čínsku aplikáciu na oficiálnych zariadeniach totiž pre obavy o kybernetickú bezpečnosť zakázali hlavné inštitúcie eurobloku – Európska komisia, Európsky parlament i Rada EÚ.

„EÚ tvrdí, že je najotvorenejší trh na svete, ale nedávno začala podnikať reštriktívne opatrenia a bezdôvodne potláča spoločnosti iných krajín z dôvodu národnej bezpečnosti,“ vyhlásila hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Mao Ning počas jej stredajšieho brífingu. To podľa nej „oslabí dôveru medzinárodného spoločenstva v podnikateľské prostredie v EÚ“. Únia „by mala zladiť svoje slová so skutkami, rešpektovať trhové hospodárstvo a spravodlivú hospodársku súťaž, prestať preháňať a zneužívať koncepciu národnej bezpečnosti a poskytovať otvorené, spravodlivé, transparentné a nediskriminačné podnikateľské prostredie pre všetky spoločnosti,“ dodala.

Zamestnanci inštitúcií EÚ musia vymazať TikTok zo zariadení využívaných na prácu do 15. marca. Zákaz TikToku platí už napríklad aj pre americké federálne úrady, Biely dom, Kongres a vo viac ako polovici 50 amerických štátov, pre vládne zariadenia v Kanade i pre parlament v Dánsku.

Viac..  Miriam Lexmann: Čína predstavuje hrozbu pre EÚ, môže však zatlačiť na Rusko k ukončeniu vojny

TikTok je mimoriadne populárny medzi tínedžermi. Panuje však obava, že by Čína mohla využiť svoje zákonné a regulačné právomoci na získanie údajov o súkromných používateľoch alebo na pokus o šírenie dezinformácií alebo naratívov v jej prospech. Čína už dlho blokuje zahraničné platformy sociálnych médií a komunikačné aplikácie, okrem iných YouTube, Twitter, Facebook alebo Instagram. Blokuje aj TikTok, ktorý má čínsku verziu Tou-jin, ale obsah je iný.

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament žiada ochranu voči zahraničným zásahom pred voľbami v 2024

Európsky parlament (EP) vo štvrtok žiadal koordinovanú stratégiu s cieľom brániť sa proti zásahom zo …

Consent choices