Nicole mala 21 rokov. Ako každý mladý človek trávila rada voľný čas na internete. Lenže dialo sa tam niečo, čo si mnohí nevieme ani predstaviť – kyberšikana. Práve kvôli nej si siahla mladá Írka na život.
Najzraniteľnejšia skupina obyvateľov, deti, sa alarmujúco často stretávajú s týmto fenoménom, ktorý poškodzuje ich psychické zdravie a pohodu, čo môže mať ďalekosiahle následky. „Je preto našou povinnosťou zakročiť. Ide o zdravie našej budúcej generácie a my musíme urobiť všetko preto, aby sme im zabezpečili účinnú ochranu v online prostredí,“ vysvetľuje Lexmann, ktorá sa intenzívne venuje téme umelej inteligencie ako aj ochrany detí na internete.
V oblasti legislatívy musí podľa členky Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL) vždy platiť základné pravidlo – Čo je zakázané offline, musí byť zakázané aj online. Okrem náležitej legislatívy je kľúčovou prevencia a včasné rozpoznávanie nástrah. Vzdelávaním, zvyšovaním povedomia či učením správnej komunikácie dokážeme nielen deťom, ale aj mladým ľuďom, rodičom či učiteľom pomôcť vytvoriť si k moderným komunikačným technológiám zdravý prístup. „Podporujme členské štáty, ale aj seba vzájomne v takých krokoch, ktoré nám pomôžu urobiť všetko pre to, aby život žiadneho dieťaťa neskončil tak tragicky, ako život mladej Nicole,“ vyzýva Miriam Lexmann.
Na duševnom zdraví našich detí záleží!