Eurostat potvrdzuje podľa aktuálne zverejnených dát za všetky krajiny EÚ, že inflácia ďalej klesá. Inflácia meraná podľa jednotnej metodiky, takzvaná harmonizovaná, klesla za krajiny EU27 z 8,1 % v apríli na 7,1 % v máji. V Eurozóne klesli inflačné tlaky z aprílových 7,0 % na 6,1 % v máji 2023. Pred rokom bola ročná miera inflácie v krajinách eurobloku na úrovni 8,1%. Je teda jasné, že inflačné tlaky jednoznačne ustupujú.
Kompletné dáta Eurostatu zároveň ponúkajú možnosť porovnať mieru inflácie v rôznych krajinách a to v rovnakej metodike. Najnižšia miera inflácie bola v Luxembursku (2,0 %), Belgicku (2,7 %) a Dánsku so Španielskom (obe 2,9 %). Naopak najvyššia bola u našich susedov a to v Maďarsku (21,9 %), Poľsku a Česku (obe 12,5 %). Slovensko má najnižšiu infláciu spomedzi krajín V4 a s úrovňou 12,3 % je ale zároveň štvrtá najvyššia v EÚ. V krajinách strednej a východnej Európy (CEE) sa inflácia pohybuje od 8,1 % v Slovinsku po 12,5 % v Poľsku a z tohto sa vymyká jedine Maďarsko s takmer dvojnásobnou mierou inflácie v porovnaní s krajinami CEE. Zároveň platí, že v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesli ceny v 10 krajinách z európskej dvadsaťsedmičky. A to vrátane Slovenska. V niektorých krajinách dokonca po prvý raz po dlhej dobe.
Dáta Eurostatu zároveň ponúkajú možnosť pozrieť sa na potravinovú infláciu v rôznych krajinách. Potraviny boli jedným z hlavných vinníkov nárastu inflácie v celej EU. V krajinách s vyšším podielom na tento typ výdavkov však prispeli viac k celkovému rastu inflácie, vrátane Slovenska. Potravinová inflácia na Slovensku vrcholila v decembri 2022 na úrovni 29 % a do mája 2023 klesla na 21,9 %. V ČR to bolo podobne, kde klesla z maxima 27,6 % v novembri 2022 na 14,9 % v máji 2023. V Poľsku aktuálne dosahuje 20 %. V Maďarsku vrcholila taktiež na konci roku 2022 a to na úrovni 49,6 %, čo bola najvyššia potravinová inflácia v celej EU. Odvtedy klesla na májových 33,2 % a v tomto rebríčku je zatiaľ stále na najvyššie.
Dá sa predpokladať, že celková aj potravinová inflácia budú vzhľadom na priaznivejší vývoj cien energií a potravín výhľadovo v ďalších mesiacoch klesať.
Zdroj: Eurostat, Bloomberg