ECB
Európska centrálna banka. PHOTO: © European Union- EP.

Analytici aj odborníci počítajú s ďalším zvýšením sadzieb ECB

Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok pravdepodobne opäť, už deviatykrát po sebe, sprísni menovú politiku. Odborníci aj investori očakávajú, že hlavné úrokové sadzby sa zdvihnú o ďalšieho 0,25 percentuálneho bodu. TASR o tom informuje na základe správy portálu orf.at.

Kľúčová sadzba pre hlavné refinančné operácie by tak dosiahla 4,25 %. Na tejto úrovni bola naposledy v roku 2008 pred vypuknutím svetovej finančnej krízy. Depozitná sadzba by sa zvýšila na 3,75 %. Zatiaľ nie je jasné, či bude ECB pokračovať v boji proti inflácii ďalším zvyšovaním úrokových sadzieb aj po letnej prestávke. Júlové zvýšenie by sa tak mohlo stať predbežne posledným v súčasnom cykle sprísňovania menovej politiky. Donedávna prichádzali k tejto téme zo samotnej centrálnej banky rôzne signály.

Viac..  ECB zníži tento rok úrokové sadzby ešte dvakrát

Od leta 2022 zvýšila ECB svoje kľúčové úrokové sadzby celkovo o štyri percentuálne body, pričom menovú politiku sprísňovala rýchlejšie a intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým vo svojej ešte mladej histórii. Inflácia v eurozóne v posledných mesiacoch výrazne klesla. Základný trend sa však príliš nezmenil, keďže jadrová inflácia, ktorá je očistená o nestabilné ceny potravín a energií, zostáva stále vysoká.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Knot naznačil, že nie je dôvod na ďalšie zníženie úrokov ECB v júli

Nie je dôvod na ďalšie zníženie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) v júli po …

Consent choices