peniaze, uver
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Rast úverov v eurozóne sa v júni opäť spomalil

Rast úverov súkromnému sektoru v eurozóne sa v júni opäť spomalil a dosiahol najmenšie tempo za sedem rokov. Zmiernil sa aj rast peňažnej zásoby M3, zatiaľ čo pokles peňažného agregátu M1 sa prehĺbil. TASR o tom informuje na základe údajov, ktoré v stredu zverejnila na svojej webovej stránke Európska centrálna banka (ECB).

Zvyšujúce sa náklady na pôžičky, slabnúca ekonomika a vysoká inflácia negatívne ovplyvňujú dopyt po úveroch v regióne, ktorý zaviedol euro. Podľa údajov ECB medziročný rast úverov súkromnému sektoru, ktorý zahŕňal domácnosti aj nefinančné spoločnosti, sa v júni spomalil na 2 % z májových 2,8 % a bol najslabší od augusta 2016.

Úvery domácnostiam v eurozóne sa pritom v júni 2023 zvýšili medziročne o 1,7 % na 6,87 bilióna eur po májovom náraste o 2,1 %. Júnové tempo ich rastu bolo zároveň najmenšie od mája 2016. Dôvodom je bezprecedentné sprísňovanie menovej politiky ECB. Úvery firmám zároveň stúpli v júni o 3 %, najmenej od novembra 2021, po náraste o 4 % v máji.

Viac..  F. Villeroy: ECB má dostatok priestoru na znižovanie úrokových sadzieb

ECB ďalej uviedla, že medziročné tempo rastu menového agregátu M3, ktorý je indikátorom peňažnej zásoby v eurozóne, sa v júni 2023 znížilo na 0,6 % z 1 % v máji a pokles užšieho menového agregátu M1, ktorý zahŕňa obeživo a jednodňové vklady, sa prehĺbil na -8 % z -7 % v máji.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

J. Nagel: Je čoraz pravdepodobnejšie, že ECB pred letnou prestávkou zníži sadzby

Európska centrálna banka (ECB) bude možno môcť znížiť úrokové sadzby pred letnou prestávkou, keďže inflácia …

Consent choices