Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa /Jablko, RE/. PHOTO: European Union 2023.

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Viete, čím si Orbán získal náklonnosť juhu Slovenska?

Pozerám, že Orbán poriadne naštval našich politikov – od tých normálnych až po Fica, Danka a Uhríka. Je smiešne, že riešia nejaké Orbánove výroky a pritom im uniká podstata: maďarský premiér si už dávno kúpil (náklonnosť) juhu Slovenska.

Viete, prečo si ich získal?

1) Lebo slovenské vlády sa na južné obce a mestá vykašľali. Zabudnutá časť Slovenska, zanedbané regióny ako Novohrad.

2) Lebo slovenské vlády tak zabetónovali eurofondy, že sa k nim starostovia obcí nedostali. Tie tonové vyplňovačky zbytočných papierov, to množstvo šikany a tie nekonečné kontroly a prieťahy.

A vtedy prišli výzvy z Maďarska na podporu projektov za desiatky miliónov eur, do ktorých sa veľmi jednoducho mohli zapájať aj naše južné obce. Ponuka, ktorá sa neodmieta. Keď slovenská vláda nedokáže dať na rekonštrukciu kaštieľa v Galante a na infraštruktúrne projekty a na škôlky v južných obciach, maďarská vláda sa postarala. Choďte sa spýtať, kto pomohol slovenským poľnohospodárom z juhu? Remišová? Matovič? Nie, Orbán. Bez zbytočných prieťahov, bez úradníckej šikany.

V Balogu nad Ipľom, vo Vinici a v ďalších obciach kúpila Orbánova vláda deťom z maďarských škôl autobusy, aby ich do škôl mohli zvážať. Slovenská škola s internátom vo Veľkej Čalomii, ktorá mala obrovský problém dostať deti do vzdialenej školy, zostala bez autobusu, lebo slovenská vláda to mala na háku. Napokon im autobus kúpila pani Diana Polomská zo súkromných zdrojov (DP je dnes v Jablku🍎).

Viac..  Miriam Lexmann: Bez spravodlivého riešenia sa s migračnou otázkou nikdy efektívne nevyrovnáme

A čerešnička na torte. Úspešný športový klub pre decká z mesta v Novohrade nedávno skoro zatvorili, lebo mesto im dalo na chod len smiešnu almužnu. Zaúradovala maďarská vláda a ponúkla im vybudovanie športovej akadémie. Jediná podmienka je, že deti sa musia hlásiť k maďarskej národnosti. Bingo!👏

O eurofondovej podpore južných častí Slovenska zo strany Orbánovej vlády som už hovorila aj s eurokomisármi. Tvárili sa znepokojene, asi tak, ako naši politici po Orbánových výrokoch. Ale jedno si musíme uvedomiť: slovenské vlády roky zanedbávali južné okresy a eurofondy zabetónovali tak, že sa k nim nikto normálny nedostal. Orbán len využil našu vlastnú neschopnosť.

Lucia Ďuriš Nicholsonová, europoslankyňa /Jablko, RE/.

O red

Odporúčame pozrieť

Michal Wiezik: Prečo má poľnohospodárstvo čerpať verejné financie bez akejkoľvek pridanej hodnoty a zodpovednosti?

Parlament schválil revíziu spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ • Aktualizované environmentálne „podmienenosti“ sa už môžu použiť …

Consent choices