EÚ a Ukrajina, solidarita. Vlajky EÚ. PHOTO: © European Union 2022

EK zaregistrovala iniciatívu na zachovávanie ukrajinskej kultúry a dedičstva

Európska komisia (EK) v stredu rozhodla o registrácii európskej iniciatívy občanov s názvom „Zachovávanie a rozvoj ukrajinskej kultúry, vzdelávania, jazyka a tradícií v krajinách EÚ“. Informuje o tom spravodajca TASR.

Organizátori občianskej iniciatívy vyzývajú eurokomisiu, aby zintenzívnila svoje opatrenia na podporu integrácie ukrajinských utečencov v EÚ. Takisto ju vyzývajú, aby navrhla nové právne predpisy na zachovanie ukrajinskej kultúry, jazyka, tradícií a kultúrneho dedičstva, ako aj na vytvorenie celoeurópskej štruktúry integračných centier. Rozhodnutie o registrácii má právnu povahu a nemá vplyv na konečné právne a politické závery exekutívy EÚ týkajúce sa tejto iniciatívy ani na opatrenia, ktoré chce eurokomisia prijať, ak iniciatíva získa potrebnú podporu.

Keďže táto európska iniciatíva občanov spĺňa formálne podmienky stanovené v príslušných právnych predpisoch, EK ju považuje za právne prípustnú. V tejto fáze sa eurokomisia ešte nevenovala obsahu samotného návrhu. Po zaregistrovaní iniciatívy môžu jej členovia a organizátori v najbližších šiestich mesiacoch začať proces zbierania podpisov. Ak iniciatíva získa do jedného roka milión vyhlásení o podpore pochádzajúcich z aspoň siedmich rôznych členských štátov EÚ, eurokomisia sa ňou bude musieť zaoberať. Jej úlohou bude rozhodnúť, či v súvislosti s iniciatívou podnikne opatrenia alebo jej nevyhovie. Akékoľvek prijaté rozhodnutie bude musieť EK zdôvodniť.

Viac..  Pomôžte Ukrajine darovaním mobilných zariadení

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ a Ukrajina načrtnú plány udržateľnej obnovy na konferencii na vysokej úrovni

Od zajtra do 1. decembra Komisia organizuje vo Vilniuse (Litva) konferenciu na vysokej úrovni o zelenej obnove na …

Consent choices