ECB
Európska centrálna banka. PHOTO: © European Union- EP.

ECB má výhrady voči talianskej bankovej dani

Európska centrálna banka (ECB) má námietky voči dani z nadmerných ziskov bánk, ktorú schválilo Taliansko. Vládu v Ríme s nimi oboznámi prostredníctvom listu, ktorý plánuje odoslať v najbližších týždňoch, uviedol v piatok denník Corriere della Sera. TASR o tom informuje na základe správy portálu orf.at.

List má obsahovať kritiku na adresu talianskej vlády za to, že minulý týždeň oznámila zavedenie mimoriadnej dane bez toho, aby so zámerom najskôr oboznámila taliansku centrálnu banku alebo ECB, informoval ďalej denník bez uvedenia zdrojov. Správa o zavedení dane viedla k prepadu akcií talianskych bánk. Vláda následne stanovila hornú hranicu predpokladanej sumy vybranej dane a trhy sa opäť stabilizovali.

ECB by mala v liste vyjadriť obavy, že daň oslabí finančné ústavy v krajine aj celkovú ekonomiku. Hovorca ECB pre denník uviedol, že prezidentka inštitúcie Christine Lagardová dostala od talianskych ministerstiev financií a hospodárstva oficiálnu žiadosť o konzultáciu a svoje stanovisko zverejní vo vhodnom čase.

Ako pondelok informovala TASR na základe správy agentúry ANSA, talianska vláda nezavedie žiadne ďalšie mimoriadne dane, akou je tá, ktorou nedávno zaťažila nadmerné zisky bánk. Vyhlásil to taliansky minister obchodu Adolfo Urso.

Viac..  De Guindos: Inflácia v eurozóne sa môže dočasne zrýchliť

V reakcii na výzvy, aby vláda dodatočne zdanila aj energetické spoločnosti, ktoré profitujú z prudkého nárastu cien palív v dôsledku vojny na Ukrajine Urso uviedol, že vláda to nemá v úmysle. Bankovú daň označil za spravodlivé opatrenie vzhľadom na enormný nárast ich ziskov, o ktorý sa vo veľkej miere postaralo zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) v jej boji proti inflácii. V žiadnom inom odvetví sa neprejavujú takéto vážne nerovnováhy, poznamenal Urso.

Správa o zavedení mimoriadnej dane viedla tento mesiac k prudkému prepadu akcií talianskych bánk. Vláda následne stanovila hornú hranicu predpokladanej sumy vybranej dane a trhy sa opäť stabilizovali.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

F. Panetta: ECB nesmie vysokými úrokmi spôsobiť „zbytočné škody“ v ekonomike

Európska centrálna banka (ECB) nesmie spôsobiť „zbytočné škody“ v ekonomike a vo finančnej stabilite cez …

Consent choices