Vlajky Ukrajina - EÚ. PHOTO: PHOTO: © European Union 2022 - EP

Eurokomisia vyplatila Ukrajine ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur

Európska komisia (EK) v utorok poslala Kyjevu ďalších 1,5 miliardy eur v rámci balíka makrofinančnej pomoci+ pre Ukrajinu v celkovej hodnote 18 miliárd eur. Informuje o tom spravodajca TASR.

Pomocou tohto nástroja sa EÚ snaží Ukrajine pomôcť pokryť jej akútne finančné potreby poskytovaním stabilnej a predvídateľnej finančnej podpory na rok 2023. Vyplatením najnovšej tranže Ukrajina zatiaľ v rámci makrofinančnej pomoci+ získala už 12 miliárd eur. Komisia spresnila, že táto finančná podpora pomôže Ukrajine vyplácať mzdy a dôchodky a udržiavať základné verejné služby v prevádzke, ako sú nemocnice, školy a bývanie pre presídlených ľudí. Ukrajine to tiež umožní zabezpečiť makroekonomickú stabilitu a obnoviť kritickú infraštruktúru zničenú ruskými útokmi, ako je energetická infraštruktúra, vodné systémy, dopravné siete, cesty a mosty.

Najnovšia platba prichádza po tom, ako EK 25. júla zistila, že Ukrajina aj naďalej uspokojivo napreduje pri implementácii dohodnutých politických podmienok a spĺňa požiadavky na podávanie správ, ktorých cieľom je zabezpečiť transparentné a efektívne využívanie poskytnutých finančných prostriedkov. Ukrajina dosiahla významný pokrok v oblasti posilnenia finančnej stability, posilnenia právneho štátu, zlepšenia svojho plynárenského systému, podpory energetickej účinnosti a podpory lepšej podnikateľskej klímy. „Mobilizujeme všetko naše úsilie na pomoc Ukrajine. Dnes sme krajine vyplatili ďalšiu pomoc vo výške 1,5 miliardy eur, pretože čelí brutálnej útočnej vojne a pracuje na obnove svojej infraštruktúry. Naša podpora bude pokračovať aj po roku 2023. Budeme rozhodne stáť na strane Ukrajiny, pričom na roky 2024 – 2027 sme navrhli podporu až do výšky 50 miliárd eur,“ uviedla v správe pre médiá predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Viac..  Inštitúcie EÚ sa dohodli na zákone o kritických surovinách

Celkovo od začiatku vojny podpora EÚ poskytnutá Ukrajine a Ukrajincom predstavuje 76 miliárd eur. Zahŕňa to finančnú, humanitárnu, núdzovú rozpočtovú a vojenskú podporu Ukrajine zo strany EÚ, jej členských štátov a európskych finančných inštitúcií, ako aj zdroje, ktoré sú k dispozícii na pomoc členským štátom pri zabezpečovaní potrieb Ukrajincov na úteku pred vojnou. Komisia 20. júna navrhla zriadiť osobitný nástroj poskytujúci súdržnú, predvídateľnú a flexibilnú podporu Ukrajine na obdobie rokov 2024 – 2027 v celkovej výške až 50 miliárd eur. Členské krajiny o tomto nástroji stále rokujú.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

komisia

EK posúdila žiadosť Slovenska o vyplatenie 662 miliónov eur v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti

Európska komisia predbežne kladne posúdila žiadosti Slovenska o platbu vo výške 662 miliónov eur v rámci Mechanizmu …

Consent choices