Lívia Vášáková, podpredsedníčka vlády SR pre plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov. PHOTO: FB L. Vašákovej

L. Vašáková: Slovensko má v čerpaní eurofondov medzery, Česko patrí medzi najlepších

Slovensko má v čerpaní eurofondov medzery, zatiaľ čo Česko je v tejto oblasti na treťom mieste v rámci celej EÚ. Na návšteve Prahy to uviedla podpredsedníčka slovenskej vlády pre plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková.

Spoločne s ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Petrom Balíkom sa chcú v Česku inšpirovať, ako európske prostriedky čerpať efektívnejšie, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. „Slovensko, čo sa týka čerpania eurofondov, má určité medzery. Takže sme veľmi radi, že môžeme čerpať inšpiráciu od ČR. Ide najmä o procesy verejného obstarávania, programovanie, ale takisto aj kontrolu a audit,“ spresnila podpredsedníčka vlády. Naopak, SR je na tom podľa nej relatívne dobre v pláne obnovy. „Ideme si podať tretiu žiadosť o platbu v septembri. Tu môžeme my poskytnúť skúsenosť, ktorú už máme s rokovaním s Európskou komisiou a pri príprave tohto plánu,“ ponúkla pomoc českému ministrovi pre miestny rozvoj Ivanovi Bartošovi.

Zdôraznila, že jednou z priorít úradníckej vlády je zvýšiť čerpanie európskych prostriedkov. „Chceme minimalizovať riziko prepadnutia peňazí a dočerpať to staré programovacie obdobie,“ povedala Vašáková. Pre ďalšiu vládu pripravujú strategický dokument z toho, čo zistili na svojich výjazdoch v Poľsku a ČR. Kľúč k úspechu spočíva podľa nej v efektívnom nastavení procesov a kapacít. „V ČR sa neoveruje 100 % výdavkov, dostatočne dopredu sa plánujú priority na nové programové obdobie a výzvy sú otvorené takmer počas celého programového obdobia,“ dodala vicepremiérka.

Slovensko je aktuálne v čerpaní starých eurofondov na 22. mieste s bilanciou čerpania takmer 76 %, zatiaľ čo Česko využilo už takmer 92 % zo svojej alokácie a v rámci celej EÚ je v čerpaní na treťom mieste. „Pilotujeme nové riešenie pre čerpanie eurofondov na nové programové obdobie. Počet operačných programov sme znížili z 11 na jeden. Veríme, že toto zjednodušenie bude mať na čerpanie efekt,“ dodal Balík.

Viac..  P. Donohoe: Európska ekonomika potrebuje rýchlejší rast

Jedna z kľúčových vecí, ktorá Českej republike pomáha efektívne čerpať eurofondy, je podľa neho regionálny princíp. Na základe neho si o významnej časti peňazí rozhodujú priamo regióny. „V Česku tento princíp funguje už od roku 2014 a veľmi sa im osvedčil. Slovensko k tomuto kroku pristúpilo až teraz a regióny si priamo rozhodnú o vyše 2 miliardách eur,“ upozornil Balík. Verí, že to využívanie eurofondov zefektívni.

Vašáková a Balík v rámci pracovnej návštevy ČR navštívili centrálne dispečerské pracovisko českej Správy železníc, špecializované dátové centrum a Edukačnú platformu EDUBO pre bezpečné on-line vyučovanie. Minister okrem toho navštívil aj Centrum experimentálnej geotechniky či Digitálnu a informačnú agentúru.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Michal Wiezik: Prečo má poľnohospodárstvo čerpať verejné financie bez akejkoľvek pridanej hodnoty a zodpovednosti?

Parlament schválil revíziu spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ • Aktualizované environmentálne „podmienenosti“ sa už môžu použiť …

Consent choices