V lete 1968 sme mali jedinečnú šancu získať späť odtrhnuté územia, no nevyužili sme to. Takto sa na okupáciu Československa díva maďarský provládny denník Magyar Nemzet. Pokračuje tak v čoraz častejších výpadoch Viktora Orbána smerom k susedom. Len nedávno vyhlásil, že so Slovenskom sa nezhoduje v otázke nástupníckych štátov Uhorska.
Pre Slovákov historická trauma, pre Maďarov nevyužitá príležitosť
Takto sa na inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa díva denník Magyar Nemzet. Okupáciu Sovietmi síce uznáva, ale len tú, ktorá sa týka Česka. „Maďarskí vojaci na základe práva, pravdy a histórie nemohli byť okupantmi na Maďarmi obývaných územiach, ktoré boli odtrhnuté na základe Trianonu. Obyvatelia vítali maďarských junákov v drvivej väčšine burácajúcou radosťou, ako osloboditeľov,“ úryvok z z komentára v Magyar Nemzet. „To je len určitý znak nerealistickej, romantickej maďarskej politiky,“ uviedol historik Dušan Kováč. „Operácia Dunaj nemala nič spoločné so zmenami hraníc ostatných krajín Varšavskej zmluvy, bol to hlavne agresívny sovietsky ťah, aby Československo udržali v sovietskom tábore. Ak to niekto píše, je to čistá provokácia,“ hovorí historik a publicista Juraj Kríž. „Je to vládny denník cez ktorý Viktor Orbán testuje atmosféru. V Magyar Nemzéte sa nikdy nič nepíše len tak,“ tvrdí slovenský diplomat Rastislav Káčer.
Podľa dlhoročného diplomata Rastislava Káčera sú tieto výroky o to nebezpečnejšie, že sa dejú na pozadí ruskej vojny na Ukrajine. „Myslím, že ten znepokojujúci faktor dnes je tá maďarská kolaborácia z neoimperialistickým Putinom v tom, že si hovoria, možno, že je tu znova tá nádej,“ tvrdí Káčer. „Dva mesiace v roku 1968 boli prchavou nádejou, no z maďarského pohľadu to predsa len bola nádej. A ak sa z nej do budúcna poučíme, potom nebola márna,“ uvádza sa v Magyar Nemzet.
Politika Viktora Orbána smerom k Slovensku, ale aj ďalším susedom, sa prejavuje aj cez peniaze. Maďarská vláda cez rôzne nadácie u nás investuje do pôdy, pamiatok, cirkvi, aj futbalových klubov. Najviac investícii tečie cez nadáciu Gábora Betléna. „Experti hovoria o symbolizme a citovej väzbe na Budapešť, čo je už potom problematické je, keď tieto granty sú netransparentné a v tomto prípade je ten systém veľmi netransparentný, takže nevieme, na základe akých faktorov sú tie peniaze rozdelené,“ hovorí Karin Solymos, reportérka Investigatívneho centra Jána Kuciaka. Len z nadácie Gábora Betlena sem pritiekli milióny.
V posledných rokoch Orbán kohútiky priškrtil
Celý rozhovor s europoslancom Vladimírom Bilčíkom: