Žiarovky, žiarivky. PHOTO: ©European Union 2010 - EP

V EÚ sa definitívne prestali vyrábať trubicové žiarivky

V krajinách EÚ sa vo štvrtok (24. 8.) definitívne skončila výroba a dodávky klasických trubicových žiariviek. V obchodoch bude umožnený už iba ich dopredaj. Vyplýva to zo smernice EÚ 2022/284 zo 16. decembra 2021. Výroba kompaktných žiariviek s obsahom ortuti bola zakázaná už od februára tohto roka.

Domácnosti aj úrady sú tak odkázané na náhradu týchto spotrebičov LED svietidlami. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) ešte v máji upozornila, že ukončenie výroby trubicových žiariviek je príležitosťou zabezpečiť v tisíckach budov moderné, úsporné a spoľahlivé osvetlenie s možnosťou regulácie, ktoré umožní aj ďalšie úspory v budúcnosti.

Zatiaľ čo pri výmene kompaktných žiariviek so závitom existuje množstvo náhrad vhodných do pôvodných svietidiel, pri lineárnych žiarivkách sa budú musieť manažéri a prevádzkovatelia budov rozhodnúť, či ich vymenia za úspornejšie LED žiarovky alebo nakúpia nové LED svietidlá.

Viac..  Producenti bravčového z EÚ sa obávajú možného pozastavenia vývozu mäsa do Číny

Úspora spotreby energie na osvetlenie by mala výmenou za modernejšie LED osvetlenie dosiahnuť približne 30 %, pokiaľ si inštitúcie nainštalujú nový osvetľovací systém s možnosťami riadenia, môžu podľa SIEA ušetriť ďalších 20 % elektriny.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Brusel kritizuje „nezmyselnú odvetu“ Ruska voči médiám z EÚ

Európska únia v utorok kritizovala Rusko za zablokovanie prístupu k desiatkam európskych médií ako odvetu …

Consent choices