europska centralna banka
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Rast úverov súkromnému sektoru v eurozóne sa spomalil, peňažná zásoba klesla

Úvery súkromnému sektoru v eurozóne rástli minulý mesiac slabším tempom, čo je ďalší dôkaz tlaku rastúcich úrokových sadzieb. Uviedla to v pondelok Európska centrálna banka (ECB), ktorá zároveň dodala, že peňažná zásoba v eurozóne zaznamenala po júnovom raste pokles. Informovala o tom agentúra Reuters.

ECB oznámila, že úvery celkovému súkromnému sektoru v 20 krajinách eurozóny vzrástli v júli medziročne o 1,6 %, zatiaľ čo v predchádzajúcom mesiaci sa zvýšili o 2 %. Úvery pre domácnosti vzrástli o 1,3 % oproti 1,7-percentnému rastu v júni a slabší rast zaznamenal aj objem pôžičiek pre nefinančné spoločnosti. Tieto úvery sa v júli zvýšili o 2,2 %, zatiaľ čo v predchádzajúcom mesiaci ich rast dosiahol 3 %.

Banka koncom júla zvýšila kľúčové úrokové sadzby, už deviatykrát po sebe. Zvýšila ich o 25 bázických bodov, pričom depozitnú sadzbu posunula na rekordnú úroveň 3,75 %. ECB okrem toho v pondelok informovala, že jej menový agregát M3, ktorý je indikátorom peňažnej zásoby v eurozóne, klesol v júli medziročne o 0,4 % po júnovom raste o 0,6 %. Výsledok výrazne zaostal za očakávaniami, keď analytici oslovení agentúrou Reuters počítali s nulovým rastom agregátu.

Viac..  Ch. Lagardová: ECB podporuje disciplínu v oblasti fiškálnych pravidiel EÚ

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Ch. Lagardová: ECB podporuje disciplínu v oblasti fiškálnych pravidiel EÚ

Európska centrálna banka (ECB) podporuje tlak Európskej únie (EÚ) na zosúladenie rozpočtovej politiky v zadlžených …

Consent choices