stefanec
Ivan Štefanec, europoslanec /KDH, EPP/. PHOTO: European Union 2023.

Ivan Štefanec: Podpíšte petíciu za olympiádu bez ruskej propagandy

V júli tohto roka slovenský europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) spolu so svojou českou kolegyňou Michaelou Šojdrovou iniciovali list, v ktorom spolu s ďalšími europoslancami žiadali predsedu Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha, aby zmenil odporúčania MOV a pre športovcov s ruským a bieloruským pasom zaviedol povinnosť podpísať záväzné vyhlásenie odsúdenia akejkoľvek agresie voči ktorémukoľvek z členských štátov OSN. Následne na to spustil Ivan Štefanec na svojej stránke (https://ivanstefanec.sk/blog/peticia/) petíciu za olympiádu bez ruskej vojnovej propagandy. 

„My, znepokojení občania a zástancovia etického športového správania, sa naliehavo obraciame na Medzinárodný olympijský výbor s výzvou, aby prijal rozhodné opatrenia týkajúce sa účasti športovcov z Ruska a Bieloruska na Olympijských hrách 2024 v Paríži, a to vzhľadom na nadchádzajúce 141. zasadnutie MOV, ktoré sa uskutoční 15. – 17. októbra v indickom Bombaji.  Umožnenie účasti ruských a bieloruských športovcov na olympijských hrách bez akýchkoľvek etických opatrení by slúžilo len ako prostriedok na šírenie vojnovej propagandy z Kremľa. Ich účasť ako taká by podkopala olympijské hodnoty, základné princípy olympizmu stanovené v Olympijskej charte a znevážila by úspechy ostatných športovcov. Nemôžeme akceptovať účasť ruských a bieloruských športovcov a oslavovať ich športové úspechy, zatiaľ čo režimy ich krajín sú zodpovedné za viac ako 300 zabitých ukrajinských športovcov a trénerov a za mnohé ďalšie vojnové zločiny, vrátane deportácie tisícov ukrajinských detí do Ruska. Preto vás my, nižšie podpísaní, vyzývame, aby ste prijali tieto podmienky:

Viac..  Ivan Štefanec: Prácu europoslancov musia pozitívne cítiť vo vlastnom živote predovšetkým bežní občania

Účasť športovcov s pasmi Ruskej federácie alebo Bieloruska na Olympijských hrách 2024 v Paríži je možná len individuálne a pod neutrálnou vlajkou, bez uvedenia krajiny pôvodu, a pod podmienkou podpísania štatutárneho vyhlásenia, v ktorom športovec vyjadrí jednoznačný nesúhlas s agresiou voči Ukrajine. Naliehavo žiadame MOV, aby prijal tieto podmienky účasti pre nadchádzajúce olympijské hry v Paríži, pričom treba vziať na vedomie, že takéto rozhodnutie už prijalo niekoľko krajín a národných olympijských výborov. Sme presvedčení, že prijatie týchto krokov je nevyhnutné na dodržanie zásad Olympijskej charty a na podporu mieru a etického športového správania na svetovej scéne.“

O mam

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Radosť z víťazstva Európskej ľudovej strany kazí vzostup krajnej pravice

Európska ľudová strana obhájila víťazstvo vo voľbách do Európskeho parlamentu na celoeurópskej úrovni. Svoj počet …

Consent choices