Eugen Jurzyca, europoslanec /SaS, ECR/. PHOTO: redakcia/red.

Eugen Jurzyca: Zo strednodobého hľadiska sú verejné financie EÚ v zlom stave

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

Rozpočet EÚ na rok 2024: riešenie budúcich výziev prostredníctvom revízie

• Pozícia Parlamentu k rozpočtu EÚ na rok 2024 prijatá pred rokovaniami s členskými štátmi
• Postoj poslancov je v súlade s navrhovanou strednodobou revíziou dlhodobého rozpočtu EÚ
• Obnovenie nevyhnutných finančných prostriedkov na kľúčové programy škrtnuté vládami EÚ
• Výrazné zvýšenie výdavkov na výskum, Erasmus +, opatrenia v oblasti klímy, dopravnú infraštruktúru, susedstvo EÚ a humanitárnu pomoc

Poslanci zvýšili rozpočet EÚ na rok 2024 s cieľom riešiť dôsledky ruskej vojny proti Ukrajine, podporiť malé a stredné podniky, mladých ľudí a výskum a posilniť strategickú autonómiu EÚ.

Podľa poslancov nový geopolitický a hospodársky kontext spojený so zhoršujúcou sa krízou v oblasti klímy a biodiverzity viedol ku vzniku „nových politických potrieb“. Pripomínajú obmedzenia súčasného finančného usporiadania EÚ a zosúlaďujú svoju pozíciu k rozpočtu na rok 2024 so svojou pozíciou k navrhovanej revízii dlhodobého rozpočtu EÚ v polovici trvania (VFR, viacročný finančný rámec), v rámci ktorej Parlament očakáva, že do rozpočtu EÚ v rokoch 2024 – 2027 pribudne až 75,8 miliardy eur.

Na základe tohto plánovaného navýšenia poslanci v roku 2024 posilnili iniciatívy na zlepšenie strategickej autonómie EÚ, ale aj na humanitárnu pomoc, migráciu a vonkajšiu pomoc. Tvrdia, že „revidované nariadenie o VFR musí poskytnúť rámec pre rozpočet na rok 2024“. Členské štáty sa ešte musia dohodnúť na spoločnej pozícii k revízii.

Viac..  Eugen Jurzyca: V práve na opravu vidím aj riziká, udržiavať náhradné diely za každú cenu nemá zmysel

Podpora kľúčových programov EÚ, obnovenie financovania kľúčových programov škrtnutých vládami EÚ

Parlament tiež zvrátil škrty Rady vo svojej rokovacej pozícii (772 miliónov eur) na úroveň pôvodného návrhu rozpočtu od Komisie. Poslanci tiež zvýšili financovanie programov a politík, ktoré považujú za nevyhnutné na riešenie dôsledkov vojny na Ukrajine a vysokých cien energie. To ďalej pomôže obnove po pandémii a posilní zelenú transformáciu a podporí mladých ľudí posilnením programu Erasmus+ zohľadnením vyššej inflácie a vyšších životných nákladov a sprístupnením programu všetkým.

Stanovisko Parlamentu je zhrnuté v sprievodnom uznesení, ktoré bolo prijaté 424 hlasmi za, 101 členov hlasovalo proti a 102 sa hlasovania zdržalo.

O red

Odporúčame pozrieť

Michal Wiezik: Poľnohospodárstvo je až príliš závislé na chemických vstupoch

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Žiadna …

Consent choices