Joachim Nagel, guvernér nemeckej centrálnej banky. PHOTO: FB Deutsche Bundesbank

J. Nagel: Na dlhové pravidlá v eurozóne by mala dohliadať nezávislá inštitúcia

V diskusii o reforme dlhových pravidiel v Európskej únii (EÚ) navrhuje guvernér nemeckej centrálnej banky Joachim Nagel presunúť monitorovanie verejných financií členských štátov na nezávislú inštitúciu. Dodržiavanie pravidiel by sa vďaka odpolitizovaniu monitorovacieho procesu mohlo zlepšiť, povedal Nagel. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Súčasné pravidlá Paktu stability a rastu EÚ sú v dôsledku kríz vyvolaných pandémiou nového koronavírusu a následne ruskou inváziou na Ukrajinu do roku 2024 pozastavené. Pravidlá stanovujú, že dlh členských krajín EÚ by sa mal obmedziť na 60 % hrubého domáceho produktu (HDP) a rozpočtový deficit by mal zotrvať pod hranicou 3 % HDP.

Európska komisia (EK) na jar navrhla, aby vysoko zadlžené krajiny dostali väčšiu flexibilitu pri znižovaní svojich dlhov a deficitov. Namiesto štandardizovaných kritérií sa chce zamerať na individuálne spôsoby, ako by dotknuté štáty mohli dlhodobo znižovať svoje dlhy a rozpočtové schodky. Návrh Komisie ponúka veľký priestor na interpretáciu a hrozí, že sa ešte viac oslabí záväznosť fiškálnych pravidiel, kritizoval Nagel. To, čo je potrebné, sú „konkrétne, nediskutovateľné minimálne normy“, zdôraznil šéf Bundesbanky.

Viac..  Analýza: Eurozóna stagnuje, inflácia spomaľuje, sadzby ECB by už nemali rásť

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

J. Nagel: Eurozóna nad infláciou ešte nevyhrala, ďalší pokles bude pomalší

Inflácia v eurozóne sa bude zmierňovať aj v nasledujúcich mesiacoch, tempo jej spomaľovania však bude …

Consent choices