Predseda vlády SR Robert Fico a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (obaja SMER-SD). PHOTO: TASR

Vláda schválila programové vyhlásenie, členstvo v Európskej únii označila za nenahraditeľné

Vláda Slovenskej republiky schválila 13. novembra 2023 svoje programové vyhlásenie. „V časti „Zahraničná a európska politika“ sa zaviazala k presadzovaniu suverénnej a aktívnej zahraničnej politiky a ochrane národno-štátnych záujmov,“ reaguje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár. „Budeme tiež reagovať na výzvy spojené s globálnou nestabilitou a novými hrozbami súvisiacimi s terorizmom, vojenskými konfliktmi či prílevom nelegálnych migrantov.“

Členstvo v Európskej únii je nenahraditeľné, Únia je pre Slovensko životným priestorom, konštatuje vláda. Bude presadzovať a podporovať samostatnú zahraničnú a ekonomickú politiku EÚ, rovnocenné partnerstvo Európskej únie s USA, návrat k mierovej podstate EÚ, rešpektovanie jednotlivých členských štátov bez ohľadu na ich ekonomickú silu a veľkosť. Vláda bude tiež podporovať plnenie záväzkov vyplývajúcich z členstva v NATO. Slovensko bude pokračovať v politike na všetky štyri svetové strany.

Členstvo vo V4 považuje vláda za nevyhnutné pri presadzovaní spoločných záujmov a riešení krízových situácií. Vzácnej blízkosti s Českou republikou bude venovať osobitú pozornosť a bude hľadať nové formy skvalitnenia tohto vzťahu. „Za kľúčovú prioritu považujeme ekonomickú diplomaciu a rozvíjanie účasti slovenských podnikateľských subjektov na európskych a globálnych trhoch, o ktoré má slovenský priemysel a podnikatelia záujem,“ dodáva J. Blanár. Vláda bude prostredníctvom zahraničnej politiky zvyšovať úsilie na návrat občanov SR do svojej vlasti.

Viac..  M. Lexmann: Opraviteľnosť výrobkov šetrí naše peňaženky, ale aj životné prostredie

Návrhy na uvalenie sankcií proti ktorémukoľvek štátu sa budú hodnotiť na základe analýz efektivity navrhovaných sankcií pri dosahovaní zamýšľaných cieľov a najmä na základe ich ekonomických a sociálnych dopadov na občanov Slovenska.

O mam

Odporúčame pozrieť

Európski politici privítali odporúčanie EK o Ukrajine a Moldavsku, Zelenskyj netají nadšenie

Európska únia má teraz šancu „stať sa väčšou geopolitickou silou“, uviedol v stredu lotyšský minister …

Consent choices