glyfosat, postrek
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Členským štátom EÚ sa nepodarilo zakázať glyfosát, strana Zelení/EFA protestuje

Členské štáty EÚ vo štvrtok premeškali šancu zakázať používanie glyfosátu na jednotnom trhu na nasledujúce desaťročie. Na správu a iniciatívu politickej frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA) v Európskom parlamente upozornil bruselský spravodajca TASR.

Počas hlasovania v odvolacom výbore zástupcovia členských krajín odmietajúcich používanie glyfosátu nedosiahli kvalifikovanú väčšinu. V praxi to znamená, že eurokomisia prijme rozhodnutie o obnovení používania glyfosátu v blízkej budúcnosti. Strana Zelení/EFA vyzvala Európsku komisiu, aby vzala do úvahy „ohromné vedecké dôkazy“ o nebezpečenstvách glyfosátu pre zdravie ľudí aj pre dosah na prírodu a aby zakázala jeho používanie. „V posledných mesiacoch a rokoch sme videli čoraz viac správ potvrdzujúcich nebezpečenstvo glyfosátu a eurokomisia to musí vziať do úvahy pri rozhodovaní o budúcnosti používania týchto nebezpečných herbicídov,“ hovoria Zelení.

Europoslanci v stredu o tejto skutočnosti informovali predsedníčku EK Ursulu von der Leyenovú. „Skupina Zelených vyzýva eurokomisiu, aby použila zdravý rozum, uplatnila princíp predbežnej opatrnosti, počúvala vedu a úplne zakázala používanie glyfosátu,“ uviedla Tilly Metzová, členka Zelených/EFA vo Výbore pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. Zelení pripomenuli, že EÚ pred šiestimi rokmi obnovila používanie glyfosátu na päť rokov s podmienkou, že počas tohto obdobia bude postupne ukončené. Minulý rok sa však dočasne predĺžilo používanie glyfosátu o jeden rok. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) upozornil, že existujú veľké medzery v údajoch o vplyve tejto látky na ľudí a zvieratá. Glyfosát je aktívnou zložkou širokospektrálnych herbicídov, ako napríklad Roundup vyrábaný spoločnosťou Bayer-Monsanto. Používa sa nielen v poľnohospodárstve, ale aj v mestských oblastiach.

Viac..  Týždeň v EP: Inflácia, bezpečnosť na cestách, údaje pacientov, aj podpora hudobníkov

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

glyfosat, postrek

Členské krajiny EÚ nepodporili predĺženie platnosti glyfosátu do roku 2033

Stály výbor pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá (SCoPAFF) fungujúci v rámci Európskej komisie (EK) …

Consent choices