Katarína Roth Neveďalová, europoslankyňa /SMER-SD/. PHOTO: FB KRN.

Katarína Roth Neveďalová: Ceny energií potrebujeme stabilné, dostupné a hlavne predvídateľné. VIDEO

Spolupráca v oblasti energetiky je pre EÚ veľkou výzvou. Mala by zabezpečiť bezpečnosť dodávok elektriny, ale aj energie v podobe paliva, v primeranej cene a kvalite.

Energetická únia je dobrým projektom, stále ju však iba vytvarame a jej prvým pilierom je bezpečnosť dodávok. Stále však vidíme, že nie sme odolní voči rôznym krízam a problémom.

Jej súčasťou je aj tlak a podpora obnoviteľných zdrojov. Obnoviteľné zdroje sú fajn, ale je potrebné pri ich využívaní myslieť aj na vedľajšie efekty, ako napríklad zaberanie ornej pôdy pri výstavbe slnečných elektrární, či napríklad hluk a odplašenie dravcov, ktoré su dôsledkom veterných elektrarní.

Myslím si, že Slovensko je na tom dobre hlavne kvôli jadrovej energii, ktorá u nás absolútne prevyšuje a som rada, že vláda plánuje ďalšiu výstavbu tohto typu elektrárne. Jadro je čistá energia a nemyslím si, že nemecké rozhodnutie zastaviť používanie tohto typu elektriny bolo správne. Ukázalo sa to veľmi skoro a Nemci dnes znova pootvárali uhoľné elektrárne, aby dokázali zabezpečiť svoje potreby dodávky elektriny.

Viac..  J. Nagel: Na dlhové pravidlá v eurozóne by mala dohliadať nezávislá inštitúcia

Energetická únia sa však týka aj dodavok ropy a plynu a tu je v sučasnosti tiež veľa otáznikov. Nie je to ľahká téma, týka sa však každého z nás. Chodíme autom, či autobusom, svietime doma a používame chladničku, či teplú vodu. A preto nás okrem bezpečnosti samozrejme zaujíma aj cena. A tá by mala byť dostupná a v primeranej kvalite.

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE.

O red

Odporúčame pozrieť

Katarína Roth Neveďalová: O násilí na ženách musíme ďaleko viac hovoriť

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zastavme …

Consent choices