Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán. PHOTO: © European Union- EP.

Európska komisia: V dotazníku Orbánovej vlády sú úplne nepravdivé tvrdenia

Európska komisia (EK) nebude komentovať detaily aktuálneho dotazníka maďarskej vlády týkajúceho sa suverenity Maďarska. Vyhlásil to v pondelok v Bruseli hovorca EK Eric Mamer, podľa ktorého je však zrejmé, že tvrdenia v tomto dotazníku sú nepravdivé. S odvolaním sa na server telex.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

„Ide o záležitosť národných orgánov,“ povedal Mamer v reakcii na otázku spravodajského webu Euronews o predmete dotazníka. Hovorca vyzval všetkých Maďarov, aby v prípade záujmu o informácie o politike Európskej únie využívali zdroje Európskej komisie. Ako dodal, EK sa nebude vyjadrovať ku všetkému, čo je uvedené v dotazníku. „Tak ako ja, aj vy viete, že tvrdenia dotazníka sú úplne nepravdivé,“ povedal Mamer.

K vládnej kampani s plagátom, na ktorom je fotografia predsedníčky EK Ursuly von der Leyenovej a Alexandra Sorosa, syna Györgya Sorosa a súčasného prezidenta Nadácie otvorenej spoločnosti (OSF), so sloganom „Netancujme, ako oni pískajú“ hovorca povedal, že Komisia verí v inteligenciu maďarskej verejnosti. „Plagát som ukázal predsedníčke EK, ani brvou nemihla,“ podotkol Mamer, podľa ktorého tieto plagáty von der Leyenovej vôbec neprekážali. „Vieme, že to nie je prvý prípad a asi ani posledný. My však musíme musíme riešiť krízy,“ konštatoval hovorca s poznámkou, že Maďarsko je súčasťou EÚ, sedí za stolom v Európskej rade zloženej z hláv štátov a vlád, v Rade ministrov, ako aj v Európskom parlamente.

Viac..  Týždeň v EP: Inflácia, bezpečnosť na cestách, údaje pacientov, aj podpora hudobníkov

Vláda premiéra Viktora Orbána začala v týchto dňoch distribuovať občanom Maďarska v poradí už 13. vládny dotazník, ktorý je súčasťou takzvanej národnej konzultácie. Kabinet sa v tomto dotazníku zameriava na otázky týkajúce sa ochrany suverenity Maďarska. V dotazníku je 11 otázok, ktoré sa týkajú hospodárstva, migrácie, poskytovania pomoci Ukrajine, členstva Ukrajiny v EÚ, podpory palestínskych organizácií zo strany Bruselu, ochrany detí, ale aj financovania politických strán zo zahraničia.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

orban

Európski diplomati vyzvali Maďarsko, aby neblokovalo ďalšiu pomoc Ukrajine

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v pondelok vyzval členské štáty Európskej únie, aby nepoľavili v …

Consent choices