sermek
Robert Sermek, vedúci Informačnej kancelárie EP na Slovensku. Reprofoto: TV JOJ.

Cieľom je, aby ľudia rozumeli, prečo je dôležité voliť, hovorí vedúci kancelárie EP na Slovensku Robert Sermek


O pol roka sa budú konať voľby do Európskeho parlamentu. Ako prebiehajú prípravy? Čo by sme mali o týchto voľbách vedieť, a ako sa máme na to pripraviť my? Na otázky o voľbách prišiel odpovedať Robert Sermek, vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a Ján Haraslin, komunitný manažér kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.

​O 6 mesiacov budú voľby. Ako sa pripravuje parlament?

My sa pripravujeme na informačnú a komunikačnú kampaň. Chcem zdôrazniť, že my nerobíme politickú kampaň. Tú robia politické strany a jednotliví kandidáti. My budeme ľudí informovať a komunikovať s nimi. Našim cieľom je, aby ľudia rozumeli tomu, prečo je dôležité voliť. Prečo Európsky parlament je pre ich život dôležitý a je dôležité komunikovať aj dátum volieb.

Čo sa najviac podarilo a nepodarilo v končiacom sa období?

Ostáva do volieb ešte 6 mesiacov a je množstvo legislatívy na programe, čo sa ešte stihnúť dá. Spomenul by som plán obnovy, pomoc krajinám po pandémii, pomoc s energetickou krízou so zastropovaním cien plynu, pomoc Ukrajine. Až po drobnosti ako jednotná nabíjačka, ktorú budeme mať budúci rok. Veľa sa urobilo pre bezpečný internet, pre ochranu detí na internete a reguláciu sociálnych sietí a platforiem.

Čo sa naopak nepodarilo?

Migračná politika sa stále nepodarila dohodnúť. Je to veľký problém aj pre našu krajinu aj pre ostatné krajiny. Je to na dobrej ceste. Rokuje sa a návrhy sú na stole, len treba, aby sa členské štáty dohodli s parlamentom na konečnom znení.

Ako sme na tom my Slováci so znalosťami o voľbách?

V stredu 6. decembra zverejníme prieskum verejnej mienky barometer, a tam sú niektoré zaujímavé čísla. Dátum volieb pozná 28 % Slovákov a ďalších 19 % pozná rok volieb. Nie je to veľa, ale kampaň ešte nezačala, tak dúfam, že to bude stúpať. Trochu sa nám zlepšili čísla pokiaľ ide o podporu členstva. Slovensko bolo v minulých prieskumoch na poslednom mieste. Teraz tie percentá trošku stúpli. Čakáme, že dátum volieb bude pravdepodobne 8. júna. Spoločný Európsky dátum je medzi 6. a 9. júnom. Keďže na Slovensku volíme v sobotu, tak to očakávame, že to bude 8. júna.

Viac..  Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová: Transparentnosť v EÚ je veľmi dôležitá

Pán Haraslin, predstavte nám platformu spoločne.eu.

Spoločne.eu je veľmi dôležitou súčasťou našej mobilizačnej kampane pred voľbami. Je to projekt Európskeho parlamentu. Komunita aktívnych ľudí, ktorí sa zaujímajú o Európsku Úniu, ktorí sa zaujímajú o európske témy a ktorým záleží na európskych hodnotách a niečo by radi v tomto smere podnikli. My, ako kancelária Európskeho parlamentu, ich veľmi radi v ich iniciatívach podporíme a pomôžeme im ich projekt rozbehnúť.

Pokračovanie rozhovoru s vedúcim kancelárie Robertom Sermekom a Jánom Haraslinom si môžete pozrieť vo videu.

(noviny.sk)

O neds

Odporúčame pozrieť

lexmann

Europoslankyňa Miriam Lexmann: Naše hospodárstvo je závislé na kritických surovinách

Aj v tomto roku 2024 sa v piatky budeme venovať dianiu v Európskom parlamente. Do …

Consent choices